Някои хора ще ни уверяват искрено, че филмът "Кинг Конг" е вдъхновен от експедиция до остров Комодо. Други ще ни кажат със същата убеденост, че островът е бил основата на "Джурасик Парк". Нито едното не е непременно грешно, нито е непременно правилно.

Още със слизането от лодката, разходката по малкия дървен кей и навлизането в дебрите на острова ни кара да го усещаме като пътуване назад във времето - до земя, където изгубените животни от историята властват. Известни със своя размер, остри зъби и дълги езици, комодските варани се срещат само на няколко отдалечени вулканични острова в Югоизточна Азия.

Индонезия популяризира района като туристическа дестинация, която ние не пропуснахме по време на ваканцията си там. И определено си струваше. А ето и какво научихме от хората, работещи в Националния парк Комодо, които се грижат не само за това да ни информират, но и да ни "запознаят" отблизо (по предпазлив начин, разбира се) с някои от забележителните огромни влечуги, които живеят там.

Снимка 682003

Източник: Ивелина Тодорова

Комодският варан съществува само в тази част на света - на няколко малки острова в националния парк Комодо, в южната част на Индонезия. Изолацията на животното от останалата част на планетата е това, което е осигурило оцеляването му толкова дълго време. Там няма хищници, които да притесняват вараните, но за сметка на това има много елени, които те да си похапват. Поставени под карантина и неукротими, еволюцията до голяма степен пренебрегва тези животни.

Защо хората рядко чуват за индонезийското кафе, a трябва

Защо хората рядко чуват за индонезийското кафе, a трябва

Индонезия е една от най-добрите страни за производство на кафе

Около 2201 кв. км. море и суша образуват Национален парк Комодо, обект на световното наследство на ЮНЕСКО. Индонезийското правителство създава парка през 1980 г., за да защити дивата природа, като забранява лова или риболова на своите 29 острова. Лабуан Баджо, някога малък рибарски град на върха на остров Флорес, е входът към националния парк.

Снимка 681999

Източник: iStock

Вараните са живели на пет острова - Комодо, Ринка, Гили Монтанг, Гили Дасами и Флорес, но повечето от тях се срещат само на Комодо и Ринка днес. В началото на XX век се разпространяват твърдения за гущери, които приличат на дракони, живеещи в Югоизточна Азия, заради което и до ден днешен са познати така на английски - comodo dragons.

През 1910 г. нидерландски офицер на име Жак Карел Анри ван Стейн ван Хенсбрук разследва и открива, че митовете за тези огромни създания са верни. Той успява да снима комодски варан и да се сдобие с кожа, за да докаже съществуването им на света.

Снимка 682002

Източник: iStock

Комодските варани са големи, дълги и опасни. Те могат да надушат кръв от 10 км и развиват скорост от 19 км/ч. Достигат до 150 кг и три метра дължина. Причината, поради която са толкова масивни, се приписва на "островния гигантизъм", който възниква, когато няма конкуриращи се хищници на определено парче земя.

Толкова много живот(ни) - ето какво да очакваме на сафари в Танзания

Толкова много живот(ни) - ето какво да очакваме на сафари в Танзания

Едно незабравимо преживяване, което ще помним цял живот

National Geographic казва, че според редица експерти и последни проучвания, комодските варани всъщност са дошли от Австралия и са мигрирали в Индонезия преди около 900 000 години, когато двете страни все още са били свързани по суша.

Снимка 682001

Източник: iStock

Ядат всякакви животни, включително пилета, прасета, елени, по-малки варани и биволи. Те могат да консумират 80% от собственото си тегло на едно хранене и след това да изкарат няколко месеца без да ядат отново. Женските понякога изяждат собствените си деца. Вараните имат жлези, пълни с отрова, която понижава кръвното налягане на плячката им и спира съсирването на кръвта.

Атакуват, като острите им зъби разкъсват плътта, след което мощните им вратове се отдръпват, оставяйки плячката им с огромна рана, пълна с отрова, която не спира да кърви. След като жертвата им бъде отровена, те я следват, докато отслабне и умре. Както ни разказва един от водачите в парка: "Те се нуждаят от месо. Всякакво месо", което значи че са опасни и за човека.

Снимка 682000

Източник: iStock

Комодските варани нападат и убиват хора, макар че не се случва често. От 1987 г. насам има 16 атаки на комодски варан срещу хора и четири смъртни случая. Въпреки хищния характер на влечугите, гидовете все още водят туристи из островите, за да ги видим отблизо, като обикновено не държат нищо повече от голяма пръчка, за да ги държат на разстояние. Но водачите там предупреждават, че не бива да бъдем сами, а да се движим всички заедно в група, защото когато са гладни, вараните обикновено нападат сама и изолирана жертва, която лесно можем да се окажем ние, ако не спазваме заръките.

Комодските варани не живеят сами на островите, а с местните хора, които очевидно са свикнали добре с тях. Както един възрастен човек ни сподели с присъщото за един индонезиец абсолютно спокойствие, вараните не им пречат и са малко досадни, но се прогонват по същия начин, по който и катериците. 

Снимка 682008

Източник: Ивелина Тодорова

Към днешна дата в дивата природа са останали само около 1400 възрастни комодски варана и 2000 млади екземпляра. Наскоро те бяха класифицирани като застрашени поради намаляващата популация, изменението на климата и човешкото посегателство. В сравнение с други хищници с подобен размер, комодските варани не обичат да пътуват далеч, което означава, че загубата на местообитание може да им навреди много.

Според Международния съюз за опазване на природата вараните не обичат да се качват на по-високо от надморска височина от около 700 метра, но 30% от островите, на които живеят, ще бъдат засегнати от покачващите се температури и морското равнище. Освен това се размножават доста бавно. След като женският варан снесе яйцата си в специални дупки, които издълбава, обикновено 15 до 30 наведнъж и всяко с размер на грейпфрут, му отнема около осем месеца, за да се появи варанче на бял свят.

Снимка 682005

Източник: Ивелина Тодорова

Когато се излюпят, малките комодски варани са дълги само около 30 см. Те са изключително уязвими и трябва да живеят на върха на дървета през първите няколко години от живота си, за да се уверят, че няма да бъдат убити от хищници, включително други варани, преди да слязат на земята.

До върха на Килиманджаро и обратно - мрак, студ, камъни и малко въздух

Мрак, студ, камъни и малко въздух - до върха на Килиманджаро и обратно

Кратък наръчник какво да очакваме, докато покоряваме най-високия връх на Африка - Ухуру

За съжаление, стремежът към повече туризъм в Индонезия кара все повече хора да бъдат загрижени за гущерите, защото прекомерните посещения може да доведат до влошаване на местообитанието им. Индонезийското правителство прави всичко възможно да увеличи туризма в цялата страна. През 2019 г. си поставя за цел Индонезия да има 20 милиона туристи всяка година, като 500 000 от тях отиват в националния парк, който наричат един от "10-те нови Бали". За справка, през 1992 г. има около 1500 посетители в Комодо на година.

Снимка 682007

Източник: Ивелина Тодорова

Както споделиха и някои от водачите, това е последното естествено местообитание за комодския варан и твърде много туризъм няма да е добре нито за парка и вараните, нито за местния морски живот. Хубаво е Индонезия да вложи повече старание в това да балансира туризма с опазването на екосистемата. И докато се радваме, че успяхме да видим с очите си тези изключителни създания, остава ни да чакаме, за да видим дали здравословният баланс съществува и дали ще бъде намерен.