Преди 10-15 години ни се струваше невъзможно друга планета да бъде изследвана толкова добре, че да знаем почти всичко за нея, а някой ден там да има и хора.
Погледът на човечеството към Марс не е от вчера и от днес, а Илон Мъск напредва толкова бързо в плановете си да прати хора там, че ни се струва все по-вероятно това да се случи по-скоро, отколкото очакваме.
За Марс вече се знаят доста неща, но тепърва доста и ще научаваме. Като например едно от последните открития за планетата. Благодарение на роувърът Perseverance през миналата година вече видяхме кадри от Червената планета. А тази Пърси, както е по-известна машината, направи важно откритие как се разпространява звукът на Марс.
Listen to the muffled hums as I work on Mars. Scientists used my recordings to study how fast sound travels through the thin, mostly CO2 Martian atmosphere, and confirmed that the speed of sound is slower on the Red Planet than on Earth. https://t.co/q3SwJwRjcr pic.twitter.com/NyHjVj9FAh
— NASA's Perseverance Mars Rover (@NASAPersevere) April 1, 2022
От Engadget разбираме, че роувърът е направил запис, от които става ясно, че звукът на Марс се движи по-бавно, отколкото на Земята. Според научното издание Nature, това се дължи на по-тънкия и студен атмосферен слой, който Червената планета има.
На Земята звукът се движи с 343 метра в секунда, но на Марс доста по-бавно - 240 метра в секунда. Интересното е, че звуците с по-високи тонове се движат малко по-бързо - с 250 метра в секунда. Това би означавало, че ако сме на концерт на Червената планета и сме по-далеч от сцената, ще има доста голямо забавяне в звуците, които чуваме. Нещо, което на Земята не се случва.
На този етап е установена и разлика в дължината на звуковите вълни. Ако на Земята звукът се разпространява на около 65 метра от източника, то на Марс е едва около осем метра. Това означава, че разговор между двама души, които са на около 10 метра един от друг, би бил доста трудно осъществим.