Топъл летен ден - някъде през юли или август. Съвсем близо сме до плажа, търсим сянка, а слухът ни явно няма да намери спокойствие, защото отвсякъде се чува един специфичен звук, който много добре познаваме. Докато за някои той действа успокояващо, защото сякаш има своята равномерност и монотонност, то за други създава излишно напрежение.
Въпросният звук винаги идва от някое дърво или храст и с просто око ни е трудно да фокусираме заподозрения, който може да създава чак толкова шум. Да, той не е голям по размери, но има големия капацитет да привлича вниманието ни. И така цикадите се превръщат в едно от тези неща, с които винаги свързваме лятото.
Кои са те
Цикадите са насекоми от разред полутвърдокрили. Срещат сe предимно в тропически и горещи райони, но с повишаването на температурите в световен мащаб се разпространяват на все-повече места по света. По размер са между 2 и 5 см.
Хранят се растителен сок от различни видове дървета. Продължителността на живота им варира според конкретния вид - между 2 и цели 17 години. По време на своя жизнен цикъл преминават през три фази - яйце, нимфа и възрастен. Яйцата се излюпват в почва с температура над 18 градуса и на 30-40 см дълбочина, където прекарват няколко седмици.

Източник: iStock
Може да не ги видим, но със сигурност няма как да не ги чуем
След това започват да се катерят по дървета и храсти и когато достигнат необходимата височина, се настаняват удобно и започва процесът на линеене. Насекомите се отличават с попупрозрачните си крила, но най-вече със силния звук, който издават.
Как са толкова шумни
Интересното е, че само мъжките индивиди имат тези "гласови" способности. Те могат да издават толкова силен звук, че да достигне цели 120 db. Това е много повече от звука на борда на самолет, от градско задръстване и дори пожарна аларма, обяснява CNN.
Той излиза от специфични и характерни само за тях екзоскелетни резониращи органи, наречени тимбали. Тези вибриращи мембрани в коремната област се свиват и отпускат много бързо, с което се генерира характерният звук. А кухите участъци в тялото им го усилват допълнително.

Източник: iStock
Мъжките цикади са наистина гръмогласни
Женските цикади нямат тимбали, но представителите на някои видове издават щракащи и тракащи звуци с крилата си, за да отговорят на песните на мъжките. А те, всъщност, могат да имат различни значение - с някои звуци се опитват именно да ухажват, с други общуват с мъжките си събратя, а третият вид са зов зa помощ с кризисни ситуации, обяснява Britannica.
Къде се срещат най-често и има ли цикади и в България
Райони по света с голяма концентрация на въпросните насекоми са Азия, Африка, Австралия, Северна и Южна Америка, както и Южна Европа. Цикади можем да чуем и видим както в Италия, Испания и Франция, така и в Гърция, а и в България.
У нас се срещат 17 вида, предимно по Черноморието - и северното, и южното, но и в други части на страната с подходящ за тях климат, например в Южна България, а и в сухи и топли райони в останалите части. На родна земя са най-активни през юли и август, когато е и най-топло.