Тенденцията да живеем по-здравословно и да помагаме както на себе си, така и на природата, не спира да е актуална в последните години. На фона на забраната на пластмасовите изделия за еднократна употреба, към която ще трябва да се приспособим, се появяват нови и нови алтернативи на продукти, които сме свикнали да използваме в ежедневието си. И за повечето научаваме от интернет.

Именно там преди година Калина Мазгалова и Биляна Валентинова виждат восъчните кърпи. Оказва се, че и двете са търсели алтернатива на пластмасата и фолиото, които са в почти всяка кухня. До скоро - и в техните.

Биляна е на 31 години, мениджър във финансовия отдел на международна компания. От една година е в майчинство и се грижи за сина си. Калина е на 26. В последните години се лута в търсене на правилното работно място, докато накрая не решава да създаде нещо свое.

Здравословният живот и восъчните кърпи

Веднага щом ги вижда в интернет, Биляна иска да ги има. Идеята за продукт с пчелен восък я грабва, не просто защото са шарени и напълно естествени, но и защото самата тя е от семейство на пчелари.

Проблемът е, че по това време никой в България не ги предлага. Затова и тя преминава на план Б - да си ги направи сама.

Биляна Валентинова

Източник: lifestyle.bg

Биляна Валентинова

"Отначало мислех да правя кърпи само за нашето домакинство. После започнах и за приятелите, и за техните приятели, и така тази zero waste (нулев отпадък) идея се превърна в бизнес идея. Оказа, че има много хора, които биха си ги правили сами, но нямат време."

Днес Биляна е човекът зад Libyana Lave. За нея няма значение защо хората да искат да живеят здравословно. Според нея това е по-скоро осъзнат избор, а не просто мода, която следват. "Подобен начин на живот изисква усилие, което, ако не си напълно убеден, че го искаш, просто няма да го правиш."

Според Калина наистина съществуват хора, които приемат тенденцията по-скоро като нещо модно. Но дори и само да публикуват снимка в социалните мрежи с тези кърпи, те все пак популяризират именно здравословния начин на живот. Затова и не трябва да ги съдим. В крайна сметка, това е и начин да заразят някого, който да ги припознае като своето нещо.

Калина и партньорът й Петър Захариев, който е готвач в ресторант "Слънце и Луна", откриват восъчните кърпи преди година, но едва преди два-три месеца припознават идеята като своя. Така се ражда и Wrap Around. И за двамата восъчните кърпи придават материален израз на желанието (в някакъв момент от живота си) на всеки да се грижи за природата.

Кърпите на Libyana Lave

Източник: lifestyle.bg

Кърпите на Libyana Lave

Как се прави восъчна кърпа

Както знаем, восъкът преминава от течно в твърдо състояние доста бързо. Именно тази негова специфика е и основната трудност, с която и Биляна, и Калина се сблъскват. Всяко ново начало е предизвикателство, в случая то се изразява в тестването на различни техники за импрегниране на восъка.

"Ползвахме няколко техники - във фурната, с ютия (както във всички клипчета, които могат да се намерят на тази тема), но беше голямо капане и цапане, и не беше оптимално", разказва Биляна. Восъкът за първите кърпи идва от фамилните им пчелини в село Ракита, но той бързо свършва, се налага да го търси от други производители.

Днес и двете момичета използват само български восък, защото е по-рентабилно. Най-сложно за Калина е било в началото на производството, когато й е било трудно да прецени точното количество за една кърпа. Прецизното комбиниране с етерични масла също се оказва нелека задача.

Калина Мазгалова и Петър Захариев

Източник: lifestyle.bg

Калина Мазгалова и Петър Захариев

В момента с Петър разработват нова формула за производството на кърпите, като акцентът е върху различни видове смоли. В зависимост от големината на кърпата, цялостната й направа отнема доста малко време - между пет и 15 минути, единодушни са двете дами.

Восъкът в своите кърпи Биляна пък смесва с натурално масло от жожоба. Тя се спира на него, защото това масло не гранясва и повишава издръжливостта им.

Плюсове...

Восъчните кърпи са дълготрайни, щадят природата, полезни (и цветни) помощници са не само в кухнята, защото в тях може да носим храна и навън. А след употреба се почистват само с влажна гъба или парцал.

В зависимост колко често ги използваме, могат да ни служат няколко месеца, дори и година. Могат са се "освежават" в предварително загрята на 100 градуса фурна. А след като станат негодни за употреба, се нарязват и се компостират, защото са 100% биоразградими.

Кърпите на Wrap Around

Източник: lifestyle.bg

Кърпите на Wrap Around

...и минуси

На първо място поставяме натрапчивият аромат на пчелен восък, който е нормален и естествен, но вероятно ще направи впечатление на всеки. Миризмата обаче намалява след няколко употреби и почиствания.

Восъчните кърпи не могат да се използват за опаковане на сурово месо, риба, обелени цитруси и плодове и зеленчуци, които цапат. Не са подходящи и за мазни храни. Подобни продукти трябва да поставим в съд, който да покрием с кърпа. Трябва да ги пазим и от високи температури, на които восъкът не е издръжлив.

На нас всичко това не ни се струва голям проблем и сме склонни да се съгласим с думите на Биляна: "Восъчните кърпи са натурални, шарени и забавни. Направени са ръчно с много внимание и любов, а вършат същата работа като стреч фолиото и найлоновите пликчета."

Снимките в текста са направени
с най-новия модел на Motorola moto g7 plus.