В последните години лененото семе се нареди сред суперхраните, които редица специалисти препоръчват да включим в менюто си. То има не една и две ползи за здравето ни, а ново изследване извежда на преден план още една, която е повече от страхотна.

Чия, ленено семе и другите видове семена - храната, която диетолозите препоръчват да ядем всеки ден

Храната, която да ядем всеки ден

Често я пропускаме, а е много полезна

Лененото семе има най-високата открита концентрация на лигнани. Това са "съединения, свързани с фибри", които се срещат и в други растения, зърнени храни, ядки, семена, зеленчуци, кафе и чай. Учени правят експеримент с млади женски мишки и установяват, че въпросните лигнани оказват влияние върху връзката между чревната микрофлора и микроРНК на млечните жлези.

При обработката на лигнаните чревните микроорганизми освобождават биоактивни метаболити, които са "химикали с малка молекула, произведени по време на метаболизма, които влияят на физиологията и болестта", пишат изследователите. И това влияние се изразява и в "антитуморен ефект". 

Снимка 646419

Източник: iStock

Доказва се също така, че някои от тези микроРНК влияят върху гените, отговорни за възникване на рака на гърдата. А лигнаните в лененото семе така променят тази връзка, че тя да не води до появата на онкологично заболяване.

Това откритие на учените от Университета на Торонто е повече от обнадеждаващо, защото ако изводите от него се потвърдят, ще отворят нова страница в превенцията на рак на гърдата - един от най-често срещаните видове рак, и вниманието ще се насочи към чревната микрофлора и регулирането чрез хранителен режим, предава SheKnows.

Снимка 646420

Източник: iStock

А на този етап можем да продължим да консумираме ленено семе и заради голямото количество фибри в него, които подпомагат храносмилането, както и омега-3 мастните киселини, които се грижат за здравето на сърдечно-съдовата система.

Защо да използваме ленено масло

Защо да използваме ленено масло

Ползи и употреби

Препоръчва се да добавим супена лъжица смляно ленено семе към зърнени храни, овесени ядки, кисело мляко, печива или да го добавим в дресинги за сандвичи и салати.