Досега на науката беше известно, че мъжките комари се ослушват за жуженето от крилете на някоя женска, което ги предизвиква да се впуснат в любовни игри. Но си мислехме, че животните, които нямат като нашите уши - с тъпанче и сложно устройство, могат да чуват само на разстояние около няколко сантиметра от себе си. Оказва се, че сме се заблуждавали.
Комарите чуват с помощта на тънички косми, които улавят движението на частиците във въздуха, за разлика от животните, които имат тъпанче и възприемат звука чрез налягането, което звуковите вълни оказват върху мембраната му.
Източник: iStock
Изследователи от Корнел и Университета на Бирмингам решили да изпитат възможностите на комарите. Те ги поставили в специална безкрайно тиха стая и сложили електроди в "мозъка" им, като отчели реакцията на слуховия им нерв при излъчването на звуци от тонколона, разположена на разстояние 10 метра.
Учените установили, че комарите чуват звуци с честота между 150 и 500 херца - подобна е честотата и на човешката реч. Което означава, че ни чуват. Но доказателства, че използват това знание, за да ни открият и ухапят - няма.
Източник: iStock
И дори понякога да изглежда сякаш учените се занимават с непрактични и странни въпроси, всичко, което разбираме за чудесата на света и природата чрез тях, може да намери практическо приложение.
В случая, новото откритие за слуха на комарите няма да ни помогне в борбата с летящите кръвопийци, но ни дава нови идеи за разработка на насочени микрофони и слухови апарати, които използват фини косми, като тези на комара, усещащи скоростта на въздушните частици, задвижвани от звуковите вълни. Може би тези насекоми не са чак толкова лоши в крайна сметка.