Едва ли има човек, който обича комарите. Всеки, изпитал досадното жужене, докато се опитва да спи нощем или плюските от ухапвания по тялото, когато сме решили да прекараме приятна вечер навън, знае за какво става въпрос.
Компаниите също го знаят, защото ни предлагат всевъзможни продукти за отблъскване на насекомите със съмнителен ефект. Такива са свещите с цитронела, които гонят комарите колкото и обикновена свещ (тоест николко), гривните-репеленти, които пазят кожата само под гривната, както и различни натурални средства.
Истината е, че има само два наистина ефективни начина да се справим с комарите - единият е химически, а другият механичен.
Репелент

Източник: iStock
Репелентите все пак работят
Спреят против комари трябва да съдържа диетилтумид или DEET - съставка, която наистина действа. Достатъчно ефективни са също пикаридин, както и масло от лимонов евкалипт. Ако репелентът не съдържа някоя от тези съставки, най-вероятно няма да ни свърши работа.
Вентилатор

Източник: iStock
Въздушната струя гони комарите
Достатъчно е да се сетим, че когато има вятър, няма комари, за да знаем, че досадните насекоми не могат да се справят с по-силно течение. Затова и вентилаторът помага - настолен, подов или с какъвто разполагаме. И да не разполагаме, обикновено това не е твърде скъп уред и можем да си го позволим, за да си осигурим спокойствие.
И още няколко съвета
- Премахваме застоялата вода в двора - потенциален развъдник за комарите.
- Носим дълги ръкави и панталони, макар че не е приятно в жегата.
- Ако всичко това не даде резултат, си стоим вътре, пишат Lifehacker.