Козметичните корекции и най-вече дермалните филъри придобиват все по-голяма популярност в последните години. Сравнително лесно достъпни са за всеки, а и най-важното е, че често в рамките само на една процедура, дават бързи и видими резултати.
Сред положителните страни на филърите е и фактът, че имат временен ефект. Което е удобно, в случай че човек промени в даден момент мнението си или пък не е съвсем удовлетворен от получения резултат. Затова е любопитен въпросът колко точно издържат филърите.
Според Американското дружество на пластичните хирурзи някои филъри могат да издържат шест месеца, докато други дори години. Всичко зависи от вида и състава на пълнителите, както и в коя област на тялото се поставят. От значение е дори и от самия пациент, тъй като всичко е твърде индивидуално.
Източник: iStock
Филърите основно се разделят на три вида.
Временните издържат между три и 18 месеца. Към тази категория спадат популярни пълнители като Juvederm и Restylane, базирани на хиалуронова киселина.
Полупостоянните филъри имат срок до две години. Често те са изградени на базата на поли-L-млечна киселина, както е при Sculptra или пък от калциев хидроксилапатит, подобно на Radiesse.
Третият вида са постоянните. Пример за тях е Bellafill, пълнител, състоящ се от полиметилметакрилат с колаген, който има годност до пет години.
Източник: iStock
Трайността на филъра зависи и от човешката анатомия. От Рarade уточняват, че той може да издържи по-дълго в онези области на лицето, в които няма много движение.
Така например, при хиалуронова киселина молекулите са свързани заедно чрез омрежване. То предотвратява бързото разграждане на филъра, след като е инжектиран в лицето.
Но все пак, чрез движението човек сам разгражда омрежените частици. Затова филър, поставен в челюстта или скулите, издържа значително по-дълго от инжектирания в устните или в областта на устата.
А в крайна сметка всичко зависи и от самия човек, и от начина, по който протичат процесите в тялото му. Затова някои метаболизират пълнителите по-бързо от останалите.