С удобствата, които ни предлагат технологиите в днешно време, електронното разплащане се използва все по-често. То обаче крие и своите рискове, особено ако не взимаме предвид някои мерки за безопасност.

Защо не е добре винаги да плащаме с карта

Защо не е добре винаги да плащаме с карта

За какво трябва да внимаваме

И предвид че вече съществуват различни възможности за онлайн плащане, е съвсем естествено всеки от тях да има предимства и недостатъци. Полезно е обаче също така да сме наясно кои са най-сигурните методи да си пазаруваме от сайтове.

Кредитна карта

Кредитните карти са една от най-сигурните опции за онлайн покупки, тъй като са добре защитени срещу измами от издателя на картата. Те позволяват да следим плащанията и незабавно да докладваме, ако засечем неоторизирани активности.

Снимка 638954

Източник: iStock

За да сме сигурни, че сме защитени, не бива да ползваме кредитните си карти за плащане в съмнителни сайтове. Целия номер на картата е добре да вписваме само при плащане на страницата на оторизиран търговец.

PayPal

Ако сайтът, от който пазаруваме, има опцията за плащане с PayPal, може да се възползваме. Услугата пази финансовата ни информация и стига да не правим грешката да изпращаме пари на непознати, можем да разчитаме, че сме защитени в случай на измама.

Снимка 638953

Източник: iStock

Добра идея е да свържем PayPal с кредитната си карта, а не директно с банковата си сметка. По този начин сме най-защитени при плащане.

Пътуванията, бордните карти, социалните мрежи и как да опазим личните си данни

Защо е опасно да показваме бордната си карта в социалните мрежи

И до какво може да доведе това

Apple Pay/Google Pay

Безконтактното плащане с мобилно устройство също се смята за сигурен метод, тъй като детайлите от картата остават скрити за търговеца.

Снимка 638952

Източник: iStock

В същото време имаме удобството да плащаме буквално с едно движение и максимално бързо, пише LifeHacker.