Климатичните промени отдавна се смятат за по-голяма заплаха за човечеството дори и от пандемиите. Действията, които се предприемат срещу тях, очевидно не дават желания резултат, а прогнозите за бъдещето на хората, животните и цялата планета, са все по-притеснителни.
Този път насочваме вниманието си към някои от природните чудеса на света, които са под реална заплаха от унищожаване, ако температурите не спрат да се повишават в следващите години. Прогнозата е на норвежката компания за приключения Outforia.
Алпите
Планинската верига, която преминава през няколко европейски държави, е поставена пред възможността да остане без своята снежна и ледена покривка, както и без перфектните условия за зимни спортове, които по принцип предлага.
Източник: iStock
Според Европейската агенция за околната среда, повишаването на температурите влияе както върху състава на вечния лед, който държи скалите заедно, така и върху обема на снега. Ледниците в европейските Алпи могат да загубят до 90% от леда си до 2100 г., ако емисиите на парникови газове продължат да са на същите нива.
Това поставя под сериозен риск и местните жители в алпийските градове и села, където наводненията са неизбежни, както и оставането без основния поминък - туризма.
Северен полюс
Морският лед в Арктика може да изчезне напълно до 2035 г. заради непрекъснатото затопляне. А това със сигурност ще окаже сериозно влияние върху животните и организмите, обитаващи района. Най-застрашени се оказват белите мечки, които ловят тюлени.
След 14 години Северният полюс ще бъде достъпен само с лодка за първи път в човешката история - смятат изследователи. През 2019 г. леденият лист на Гренландия е губил по рекордните милион метрични тона в минута, като общата загуба досега възлиза на близо 600 милиарда тона.
Източник: iStock
Полярният морски лед е много важен за регулиране на климата на Земята, защото отразява слънчевата топлина и светлина, вместо да позволява на тъмната морска вода да абсорбира радиацията и да направи климата още по-топъл.
Водопадът Виктория
Намираща се на границата между африканските държави Замбия и Зимбабве, тази природна забележителност е поставена пред заплаха от пресъхване. През 2019 г. водата във водопада беше с най-малко количество от един век насам заради невиждана суша в района.
И това бе само напомняне какво ще се случи, ако не се вземат правилните мерки - Виктория ще пресъхне, туризмът ще замре и последствията ще са катастрофални. Това е водопадът с най-стряскаща разлика в количеството на водата при сравнителни снимки от последните десетилетия, предава ABC.
Голямото солено езеро в Юта
То е един от седемте най-големи термални извора на света и най-голямото езеро със солена вода. А загубите на обема му са наистина тревожни и до голяма степен се дължат на климатичните промени.
Източник: iStock
Към 2017 г. езерото е загубило половината от водата си, в сравнение с 1847 г., когато по бреговете му идват първите заселници. Изсъхването на Голямото солено езеро ще доведе до проблеми за околната среда, както и за биологичното разнообразие в региона.
Един от тях е свързан с голямото количество тежки метали и токсини, които ще останат на дъното му от утайката и ще бъдат разпространени от ветровете. Популацията на птиците също ще пострада сериозно.
Големият бариерен риф
От години се говори за притеснителните промени, които не спират да се случват в тази екосистема, както и за риска тя да остане без своите корали, но и без микроорганизмите, които я обитават.
Източник: iStock
Големият бариерен риф е загубил половината от коралите си от 1995 г. насам. Рифовете ще спрат да растат през следващото десетилетие, ако не се стигне до намаляване на парниковите газове, което да ограничи в известна степен повишението на температурата на водата. Но прогнозите на този етап не са никак оптимистични.