Първият уебсайт в интернет е публикуван на 6 август 1991 г. от британския физик Тим Бърнърс-Лий, известен още като създателят на World Wide Web.
За по-малко от 30 години световната мрежа се е разраснала до около два милиарда сайта, а скоростта, с която това се случва, е наистина впечатляваща.
През 2016 г. в мрежата е имало малко над 900 милиона уебсайта. Година по-късно тази бройка скача до 1.8 милиарда, а броят на интернет потребителите към 1 януари тази година е бил точно 4 100 667 287, сочат данните на Website Hosting Rating.
Източник: iStock
49% от трафика идва от Азия, а Европа отговаря за едва 16.8% от потреблението на интернет, което все пак е двойно повече от трафика, генериран от Северна Америка.
Изненадващо или не, 56% от всичкия трафик в интернет не е генериран от хора, а от автоматизирани ботове и алгоритми.
Източник: iStock
Доста любопитно е, че към днешна дата около 55% от хората по света имат достъп до интернет, докато през 2013 г. само 35% от световното население е имало подобна привилегия.
В 61.77% от случаите потребителите залагат на Google Chrome при отварянето на страници в интернет.
Източник: iStock
Всеки ден Google обработва над седем милиарда търсения и въпроси, като 15% от тях са уникални и никога не са били търсени преди.
Сайтовете, които се появяват на първата страница след въвеждане на търсене, се зареждат със скорост от 2000 милисекунди, тъй като скоростта в интернет е от огромно значение.
Статистиката сочи, че 40% от потребителите, които не успяват да отворят страница в рамките на три секунди, моментално превключват към следваща страница.
Източник: iStock
Това бързо прещракване се счита за една от причините за загубата на способността да се концентрираме ефективно. През 2000 г. средната продължителност на вниманието на човек е била 12 секунди, докато днес този период е стопен до едва осем секунди.