Много от старите сгради, които са част от историята на страната ни, бавно се рушат. Издирването на собствениците отнема години, а някои от тях умишлено чакат имотите им да рухнат сами, за да използват парцела за ново строителство.
Законът позволява общината да започне ремонт на такива сгради, но процедурите са дълги, а често липсват и финанси, за да се случи това. Сега трима единайсетокласници от Природо-математическата гимназия в Казанлък - Кристиян Петров, Тома Тасев и Борис Илиев, решават, че може да се направи нещо за опазване на тези сгради, които са културна и историческа ценност.
За целта правят видеоклип, с който участват в конкурс на Европейската гражданска инициатива. В него участват още 287 проекта на ученици от 11 и 12 клас от страни от ЕС.
Един от обектите им във видеото е сграда в Казанлък, която макар да е реставрирана преди няколко години, след това отново става жертва на вандалски действия и лошо стопанисване. Другият обект е текстилната фабрика на братята Христо и Евлоги Георгиеви в Карлово. Същите дарители, благодарение на които е построен Софийски университет "Свети Климент Охридски".
"Това е фабриката, която е дарена на града от братята Христо и Евлоги Георгиеви с ангажимента средствата, които се съберат от дейността и, да отидат за образованието в града", разказва пред БНР Кристиян Петров.
Той разяснява, че учителят им по физика Георги Бяндов ги е насърчил да действат в тази посока, докато за материалите във видеото са се консултирали с урбаниста Здравко Петров, който е ангажиран с полуряризирането и опазването на сградите с исорическа значимост.
Клипът на тримата единайсетокласници разчита на подкрепа чрез гласуване за него. Това може да се направи през платформата за гласуване тук.