С промяната на сезоните не е изненадващо да забележим, че косата ни пада повече от обикновено, особено след измиване или сресване. А засиленият именно през есента косопад се наблюдава при много хора. И въпреки че може да предизвика известно безпокойство, в действителност е съвсем естествено явление, за което си има научно обяснение.

Коса, косопад, оплешивяване и колко косми от главата ни е нормално да губим всеки ден

Колко коса е нормално да губим всеки ден

И кога косопадът става проблемен

Според здравните експерти през лятото косата ни пада по-малко, защото е защитена от слънцето, докато през по-студените месеци е нормално да пада повече, за да се обнови и да направи място за нови и по-дебели коси през зимата. Засиленият косопад също така може да се проточи и през зимата, тъй като въздухът навън тогава е сух и изсушава влагата от скалпа, което води до увреждане на косата, накъсване и окапване.

Предвид че обновяването на косата ни е естествен процес, няма как съществено да му повлияем. Въпреки това има начини да облекчим есенния косопад и основният начин да го направим, е като поддържаме храненето си балансирано и приемаме витамини и минерали вътрешно, за предпочитане чрез храната.

Снимка 633494

Източник: iStock

Важно е също така да не се подлагаме на стрес и да прилагаме техники за релаксация.

През зимата пък е добре да защитаваме косата си от суровото време като носим шапки и използваме овлажняващи продукти за коса.

И разбира се, в случай че косопадът ни продължава и след преминаването на преходните сезони и се удължи притеснително дълго време, това означава, че е време да се консултираме със здравен специалист или дерматолог.

Косопадът, липсата на хранителни вещества и как да си ги набавим с яденето

Храните, с които да преборим косопада

Защото красотата идва отвътре

Здравните експерти напомнят също, че за прекомерната загуба на коса може да има и други, по-сериозни причини, освен сезонното обновяване. Косопадът може да е вследствие на стрес, страничен ефект от лекарства, поради липса на витамини, недостиг на желязо, витамин D или цинк например. Сред другите причини може да са напредналата възраст или просто генетична предразположеност, пише британското издание Times and Star.