Зимата е най-предизвикателният за кожата ни сезон. Заради студа тя става по-суха, раздразнена, дори понякога се лющи. В такива моменти не е достатъчно да "потърсим спасението" просто в любимия ни крем за лице.

Бръчки и фини линии около устата и начините по които може да им въздействаме

Как да намалим бръчките около устата

Онези неприятни "линии на пушача"

Всъщност, за да положим правилната грижа за кожата ни през студените месеци, се изискват седем отделни стъпки. Ето и кои са те според Glamour.

Да укрепим кожната бариера

През зимата кожата е изложена както на промените в температурата и влажността, така и на вятър, дъжд и сняг, които могат да навредят на деликатната ни иначе кожна бариера. Това е времето, което подсказва, че трябва да се преборим със стреса от външните фактори. Сред основните индикатори за нарушена кожна бариера са опъната, раздразнена, сърбяща и дехидратирана кожа.

Снимка 602466

Източник: iStock

Дори в месеците, когато времето навън е по-спокойно, кожната ни бариера е подложена на смущения. Прекомерната употреба на почистващи продукти, както и външни агресори като замърсяване могат да ѝ повлияят. През зимата обаче кожата се нуждае от още повече грижа.

Важно е в продуктите, които използваме през този сезон, да присъства ниацинамидът - той увеличава производството на серамиди в кожата, действа противовъзпалително и се бори с неравномерната пигментация. Кремовете с по-богата консистенция, които задържат влагата в кожата ни, също са добър вариант.

Акцент върху вечерната грижа

През нощта кожата минава в режим на възстановяване, затова е добре да не пренебрегваме вечерната си грижа за нея. Добре е да я почистим с неизсушаващо киселинно почистващо средство. След това можем да използваме ретинол с пептиди, който я регенерира, а накрая да завършим с богат на серамиди хидратант.

Снимка 602467

Източник: iStock

С ретинола през зимата обаче трябва да се внимава. Студените сезони не са най-доброто време да започнем да го използваме, тъй като кожата е склонна към раздразнения и изсъхване. Това не означава, че е забранено да добавим ретинол в грижата за кожата си сега. Просто трябва да действаме по-внимателно. Може да отнеме няколко седмици, докато тя се адаптира към него. А най-важният съвет си остава да не прекаляваме с него през зимата.

По-малко ексфолиране

Когато кожата започне да се лющи, обикновено усещаме, че трябва я ексфолираме. Това обаче може допълнително да увреди кожната ни бариера. През студения сезон е добре да сведем ексфолирането до веднъж или два пъти седмично.

Снимка 602468

Източник: iStock

Препоръчително е също да избягваме комбинирането на физически и химически ексфолианти, тъй като може да ни предизвика зачервена и раздразнена кожа.

Антиоксиданти на помощ

Едно от най-големите предизвикателства за кожата през зимата са промените в температурите. Преминаването от топло на студено стресира кожата. Повечето време на закрито с по-малко чист въздух също може да причини проблеми. Дерматолозите отбелязват още, че отоплението дехидратира кожата, като за този проблем разрешение може да бъде поставянето на пречиствател на въздуха в стаята, в която прекарваме най-много време.

Снимка 602469

Източник: iStock

Грижата за кожата, богата на антиоксиданти, също е важна, тъй като помага за защита срещу микротоксини, замърсяване, UV и синя светлина. Съставките, за които е добре да се оглеждаме, са витамин С, витамин Е, ресвератрол и ниацинамид.

По-малко масла при мазна кожа

Идването на студа не означава автоматично да започнем да се мажем с масла и олиа. За хората с по-суха кожа може и да има полза, но не и за тези с мазна. Особеното на маслата за кожа е, че обикновено остават на повърхността й и предотвратяват загубата на влага.

Снимка 602470

Източник: iStock

Но маслата не са препоръчителни за хора с мазна или склонна към акне кожа, тъй като могат да предизвикат обриви и запушване на порите. Затова те трябва да се придържат към некомедогенни формули, които съдържат съставки като диметикон, серамиди или хиалуронова киселина.

По-леко с тежките формули

Точно както при маслата, плътните и тежки формули невинаги са най-подходящи за кожата, въпреки че намират своето място в някои определени режими. Грешно би било да нанесем тежък продукт върху кожата си, тъй като тя ще свикне, че не изисква истинска хидратация и няма да абсорбира необходимата вода в по-дълбоките си слоеве.

Снимка 602471

Източник: iStock

След известно време тези по-дълбоки слоеве стават мързеливи и това води до повече сухота и повече дразнене за горните слоеве. За да не си причиняваме нещо подобно, добре е да потърсим хидратиращи съставки като хиалуронова киселина, която да запечатаме с хидратант. "Най-добрият начин да хидратираме кожата си е отвътре, така че пийте много вода", съветват дерматолозите.

Витамин D на помощ

Какво представляват милиумите и защо не бива да ги отстраняваме сами

Колко опасно е да отстраняваме милиумите сами

Има ли причина за безпокойство

Приемането на витамин D през зимата може да се окаже от полза. Повечето от нас не получават достатъчно от него и през слънчевите месеци, да не говорим за по-студените месеци, когато дните са по-къси и по-тъмни. А според експертите витамин D е ключов за защитата на кожата.

Снимка 602472

Източник: iStock

Възпалителни състояния като акне, розацея и екзема, често се разпалват, когато имаме недостиг от него. Липсата му може да повлияе негативно и на настроението ни, причинявайки допълнителен хормонален дисбаланс, което означава, че и кожата ни може да пострада.