Дрехите с пайети, бродерии или деликатни апликации винаги внасят много повече празничност в тоалетите ни за празници или партита. Колкото и красиви да са те обаче, след като поводът отмине, остава грижата за това как да ги почистим.

5 идеи с "прасковен мъх" - цветът за маникюр на 2024 г.

5 идеи за маникюр в цвета на 2024 г.

Нежен, но впечатляващ

Почти всички производители на дрехи от деликатни материи им слагат етикет за химическо чистене. Ние обаче сме наясно колко токсичен е този вид почистване и какви алергии биха могли да предизвикат препаратите, които се ползват.

Не само заради това, но и от икономична гледна точка предпочитаме да перем на ръка деликатни тъкани с пайети, перли, бродерии, дантела. Ето как да го направим без да ги увредим. Трябва ни препарат за пране на деликатни тъкани, чист леген, хавлиена кърпа и гладка повърхност.

Снимка 647841

Източник: iStock

Първо третираме петната (ако има такива) с препарат за петна за деликатни тъкани. Нищо чудно покрай празничната веселба по дрехата да са останали петна от вино, червило или фон дьо тен. Нанасяме го и на частите от дрехата, които се замърсяват най-много като под мишниците, на маншетите и около деколтето.

Изтъркваме внимателно от опаката страна, като може да ползваме мека детска четка за зъби. След това пълним легена с хладка вода, в която разтваряме препарата за деликатно пране. Оставяме дрехата накисната около половин част, след което я изплакваме обилно със студена вода.

Снимка 647840

Източник: iStock

В никакъв случай не трябва да изстискваме дрехи с пайети, апликации или от много деликатни материи като коприна, сатен и кашмир. Можем да притиснем дрехата към стената на легена, за да отцедим внимателно излишната вода.

Сушенето става, като опънем чиста хавлиена кърпа на равна повърхност и положим дрехата отгоре, като върнем обичайната й форма. Единствено по-леки дрехи могат да бъда окачени на простора, съветват от The Laundress.