Основната функция на омекотителя за пране е именно тази - да прави тъканите по-меки. Доста хора го използват и като ароматизатор заради разнообразните версии и аромати, в които се предлага.
Той обаче притежава и други способности. Благодарение на някои от съставките си, той предотрвратява натрупването на прах например. Освен това може да служи за препарат за почистване на някои повърхности. Ето кои.
Первази и рамки на прозорци
По тях се натрупват прах и косми, които могат да бъдат успешно премахнати с омекотител. Смесваме една част омекотител с три части топла вода, навлажняваме гъба и забърсваме. Антистатичните му свойства предотвратят бъдещо натрупване на прах.

Източник: iStock
Подови настилки
Омекотителят може да добави блясък на някои видове подови настилки като плочки, ламинат и дърво. Важно е да азползваме малко количество, за да не остави следи и да не направи пода хлъзгав. Капачка омекотител в кофа с водае достатъчна.
Душ кабини
Стъклените врати на душ кабината лесно се покриват със сапунени отлагания, които омекотителят може да премахне. Капка омекотител върху влажна гъба щ е ги премахне.

Източник: iStock
Има приложение и в банята
Неръждаема стомана
Кухненските уреди от неръждаема стомана лесно възвръщат блясъка си, ако ги изтрием с влажна кърпа и капка омекотител.
Интериорът на автомобила
Омекотителят може да се използва и за почистване на интериора на колата - арматурното табло, конзолата, поставките за чаши и вратите. Схемата е същата като по-горе - капка омекотител в съд с вода, след това навлажняваме гъба и изтриваме.

Източник: iStock
Антистатичните свойства на омекотителя са безспорни
Електроника
Антистатичните свойства на омекотителя го правят полезен за почистване на телевизори, компютърни монитори и телефони. Важно е кърпата, с която забърсваме, да е влажна, а не подгизнала, пишат Better Homes& Gardens.