Точно до бреговете на Германия се намира уникален остров, който е дом на някои от най-малките, но най-страшните врагове на човечеството. Ебола, нипа, грип, йерсиния пестис, бяс са само някои от тях.

По очевидни причини това място е станало известно като "островът на чумите" или "островът на чумата". Официално обаче се нарича Институт "Фридрих Льофлер" (FLI). Той се намира на остров Римс в северния край на Германия близо до град Грайфсвалд.

FLI в Реймс е една от 59-те лаборатории с ниво четири на биосигурност (BSL-4) в света, на които е разрешено да извършват експерименти върху някои от най-опасните патогени, известни на науката. FLI е забележително място, защото съоръжението е една от малкото лаборатории BSL-4, които могат да провеждат мащабни изследвания върху животни. Това е много рисковано, особено предвид факта, че се занимават със зоонозни заболявания, които потенциално могат да прескачат от вид на вид.

Снимка 568805

Източник: стопкадър видео YouTube / DW Documentary

Тук животните обикновено се заразяват с вирусите и се използват за по-добро разбиране как болестите се вкореняват, разпространяват и - най-важното - как могат да бъдат предотвратени. Единствените други две съоръжения в света, където този тип изследвания върху животни са възможни, са в Уинипег, Канада, и Джилонг, Австралия, припомнят от DW.

Полярните мечки, остров Колючин в Чукотско море и една изоставена метеорологична станция

Когато полярните мечки се настанят в изоставени сгради

Впечатляващите снимки на Дмитрий Кох

Сигурността тук е засилена. В момента целият остров е забранен за обществеността и е достъпен само чрез един мост. Някои части на острова са с нисък риск и там има типични научноизследователски съоръжения или дори сгради, които са домове за изследователите. Но други високорискови зони се държат под строг контрол.

Снимка 568801

Източник: iStock

Всички изследователи, които трябва да влязат и да излязат от тези високорискови места, задължително сменят дрехите си и преминават през дезинфекционен душ. След като влязат в сградите с висока степен на сигурност, изследователите трябва да носят пълен защитен костюм HAZMAT, който е пълен с филтриран въздух.

Костюмът е надут като балон, така че е трудно за патогените да проникнат в случай на разкъсване. Сградата е напълно изолирана от външния свят, пълна с множество въздушни шлюзове и се поддържа под отрицателно налягане, за да се гарантира, че въздухът тече навътре, а не навън. Всеки въздух или вода, които излизат от сградата, трябва да бъдат подложени на интензивна филтрация и стерилизация.

Снимка 568804

Източник: стопкадър видео YouTube / DW Documentary

Наред с провеждането на някои доста уникални и рискови изследвания върху животни, този комплекс от лаборатории на остров Римс е едно от най-старите по рода си изследователски съоръжения за вирусология. Институтът е основан от Фридрих Льофлер през 1910 г. за изследване на болестта шап, инфекциозно вирусно заболяване, което засяга говеда, овце, кози и прасета.

Дисепшън - антарктическият остров, изоставен в руини

Островът на заблудата в Антарктида

Интересната история на остров Дисепшън

Мястото се превръща в един от водещите пионери в изследванията на шап през XX-ти век, но оттогава разширява портфолиото си, за да изучава редица смъртоносни болести, които засягат както животните, така и човека. Между тях са африканска чума по свинете, ебола, нпа, треска в долината на Рифт, спонгиформна енцефалопатия по говедата, син език, бяс, ку-треска, грип, йерсиния пестис и - разбира се - SARS-CoV-2, вирусът, отговорен за COVID-19. Наред с тези популярни имена на вируси, те разглеждат и по-малко известни инфекциозни заболявания, уникални за риби, мекотели, ракообразни и пчели.

Снимка 568802

Източник: iStock

Разбирането на зоонозните вируси може да звучи рисковано, но COVID-19 е прясно напомняне за рисковете, породени от инфекциозните вируси и необходимостта да се разбере как болестите преминават от животни към хора. В светлината на пандемията от COVID-19, президентът на FLI, професор Томас Метенлайтер, ръководи експертна група, предназначена да намали риска от пандемии чрез увеличаване на нашето разбиране за факторите, които влияят върху разпространението на патогени от животни към хора и и ранното признаване на бъдещи заплахи за глобалното здраве.

Снимка 568806

Източник: стопкадър видео YouTube / DW Documentary

С такова знание може би светът ще бъде малко по-подготвен при неизбежната следваща пандемия, пишат от IFL Science.