Дори и все още да ни изглежда нереално, роботите неизбежно ще навлизат в живота на хората.
Можем само да предполагаме как ще се развиват отношенията между хора и роботи, но първите изследвания по темата вече са факт.
Италиански учени проучват как влияе погледът на робот върху човек и приема ли го човешкият мозък като социално взаимодействие.
Don't look now: How a robot's gaze can affect the human brain https://t.co/o492tcBmMc pic.twitter.com/Ib8b6z3sny
— Reuters (@Reuters) September 2, 2021
В експеримента са участвали 40 доброволци, които трябвало да играят на видеоигра и да решат дали да "шофират" направо към друг автомобил или да се отклонят, за да не се сблъскат. Срещу тях е стоял хуманоиден робот, а между рундовете играчите е трябвало да го гледат. Понякога той им връщал погледа, а понякога гледал настрани.
A robot's gaze can trick us into thinking we are socially interacting and slow our ability to make decisions, researchers say https://t.co/e5GGRLXSV6 pic.twitter.com/o2ECctxeGG
— Reuters (@Reuters) September 2, 2021
"Погледът е изключително важен социален сигнал, който използваме ежедневно за общуване. Въпросът беше дали погледът на робот задейства същите механизми в мозъка ни като човешкия", обяснява ръководителката на изследването Аньешка Виковска от Италианския технологичен институт в Генуа.
Резултатите от поведенческите данни и информацията за неврална активност показали, че човешкият мозък обработва погледа на робот като социален сигнал и този сигнал влияе върху начина за взимане на решения, на стратегиите в играта, на реакциите. Взирането в очите на робота забавя решенията. Откритието е важно за използването на роботите в бъдеще, пише Reuters.