В края на миналата седмица по време на събитие в Калифорния, Илон Мъск е представил прототипи на три от предстоящите продукти на Tesla: автономнoто такси Cybercab, автономния ван Robovan и хуманоидния робот Optimus. Освен на присъстващите гости обаче показаните модели са привлекли вниманието и на режисьора Алекс Прояс.
В своя публикация в X той е отправил обвинение към милиардера, че е копирал дизайните му от научно-фантастичния филм "Аз, роботът" от 2004 г., в която участва Уил Смит.
"Хей, Илон, мога ли да получа дизайните си обратно, моля", пише Алекс Прояс в публикация, която има над шест милиона показвания.
В коментар към пост на потребител в Instagram пък режисьорът пояснява, че е работил с "много талантлив дизайнерски екип", за да създаде визуализациите за филма. И допълва:
"Илон Мъск от друга страна има не толкова талантлив дизайнерски екип, който е гледал много филми, включително "Аз, роботът" очевидно", казва той.
Hey Elon, Can I have my designs back please? #ElonMusk #Elon_Musk pic.twitter.com/WPgxHevr6E
— Alex Proyas (@alex_proyas) October 13, 2024
За да докаже колко много реално си приличат дизайните и на трите продукта, представени на събитието, с тези от филма, неговият продуцент Патрик Татопулос е качил пост в своя Instagram профил. На изображението са сравнени както двата вида автономни превозни средства, така и хумоидният робот.
"Може би съм само аз или трябва да се гордея, че Илон е намерил вдъхновение в моите дизайни за "Аз, роботът"? Така или иначе е забавно да се гледа", пише в описанието Патрик Татопулос.
Приликите в прототипите на продуктите на компанията на Илон Мъск обаче не са единственото, което очевидно е вдъхновено от научно-фантастична творба. Самото събитие, на което са били представени, е наречено We, Robot, което е явна препратка към сборника с разкази на Айзък Азимов "Аз, роботът".
Наред с критиките към милиардера за плагиатстване на дизайните, в онлайн пространството не липсват и коментари за това, че всъщност е много вероятно технологичните компании наистина да търсят идеи в научнофантастични филми и книги.
Самият Илон Мъск дори преди е казвал, че за хуманоидния робот Marvin the Paranoid Android е бил вдъхновен от "Пътеводител на галактическия стопаджия" на Дъглас Адамс, пише BBC.
Колкото до хуманоидните роботи Optimus, малко след събитието е станало ясно, че те не са автономни и са се управлявали дистанционно, докато са се разхождали сред гостите, наливали са им напитки и са играли на камък-ножица-хартия.
Другите два продукта - робованът и роботаксито, са получили смесени отзиви сред потребители на X, които по-скоро са им се подигравали, оприличавайки ги на тостер и компютърна мишка. В същото време не са липсвали и окуражителни коментари към Илон Мъск, заради това, че пренася "научната фантастика на нашите улици".
Въпреки че събитието предизвика широк отзвук и набра популярност в социалните мрежи, в крайна сметка доведе до значителен спад от девет процента на акциите на Tesla, пише Entertainment Weekly.