Запаметяването на нова информация е способност, от която се нуждаем от първия до последния си миг. Факт е обаче, че с напредването на възрастта този процес изисква все повече усилия. Има разнообразни техники да тренираме паметта си, но сега обръщаме внимание на такава, разработена преди повече от 100 години.

Снимка 521689

Източник: iStock

Става дума за Кривата на забравяне на Ебингхаус, която концентрира изследванията върху паметта на немския психолог Херман Ебингхаус. Тя показва модела, по който мозъкът ни запазва или изтрива информация.

За основан се взима лекция с продължителност 60 минути. Най-много помним от нея веднага след приключването й. Ако не работим по материала от нея в следващите 24 часа, губим между 50% и 80% в рамките на следващия ден.

Снимка 462849

Източник: iStock

Седмица по-късно вече помним едва 10% от информацията, а след 30 дни от нея не е останало почти нищо - говорим за ситуация, в която по никакъв начин не си припомняме или преговаряме новонаученото.

Ебингхаус предлага проста практика, чрез която да запаметим възможно най-много. Още в първите 24 часа след лекцията трябва да отделим 10 минути, за да си преговорим новите знания. След седмица за същата дейност трябва да отделим пет минути.

Снимка 462850

Източник: iStock

Така, след 30 дни би трябвало да са ни нужни две-три минутки, за да "привикаме" новата информация в паметта си без особени усилия. Което прави общо около 20 вложени в новия материал минути! Според Inc. методът наистина работи и дори е препоръчван от редица университети на новопостъпилите студенти.