Всички имаме някои досадни навици. Не забелязваме нещата, които правим, но винаги виждаме онези, които правят нашите приятели, колеги или непознати. Един от най-разпространените си остава гризането на ноктите.
Токсичното действие на лака за нокти
Какво се случва с тялото ни няколко часа, след като се лакираме
В ситуацията, в която се намираме в момента, сякаш все повече хора приемат този вреден навик като средство да облекчат стреса или да покажат безпокойството си. Това е признак на емоционално и психическо безпокойство и има тенденция да се проявява, когато хората са нервни, тревожни или стресирани.
Гризането на ноктите обаче е често срещано и при хора, които са отегчени, гладни или се чувстват несигурни. Случва се машинално, без да влагаме много мисъл в действията си. Как обаче можем да спрем да гризем ноктите си?
Източник: iStock
Въпреки че отказването от този навик няма да стане за една нощ, ако следваме определени стъпки и си наложим някои ограничения, след време, макар и бавно, ще успеем да се справим с този проблем.
Един от съветите на Pink Villa е често да режем ноктите си, защото липсата на дълги нокти, които да гризем, ще ограничи и желанието ни.
Другият начин е да ги намажем с нещо горчиво. Предлагат се специални лакове за нокти, които имат изключително неприятен вкус. Така всеки път когато поставим нокът в устата си, ще съжаляваме горчиво... и то не в преносен смисъл.
Носенето на ръкавици също помага. В началото може и да ни звучи глупаво, но всъщност е една от най-ефективните техники.
Един малко по-скъп метод е редовно да си правим маникюр. Със сигурност ще се почувстваме много гузно, ако развалим красивия завършек на пръстите си, за който сме похарчили и толкова пари.
Източник: iStock
Ако сме забелязали, че посягаме към ноктите, когато сме под напрежение, можем да опитаме друг начин да се справим с тревожната ситуация, като си вземем стрес топка например. Целта е да държим ръцете и устата си заети, което ще възпрепятства гризането. Можем да записваме това, което ни тревожи, да дъвчем дъвка и т.н., за да гарантираме, че ръцете ни нямат никакъв контакт с устата.