Ледената покривка на Гренландия може да се стопи безвъзвратно, а ледът да изчезне, независимо от това с колко бързи темпове светът намалява емисиите, които причиняват глобалното затопляне на климата. Това показва изследване на учени от университета в Охайо.

Арктика, Северният полюс, рекордните жеги в Сибир и какъв ще е ефектът от тях

Когато най-студеното място на планетата стане най-топлото

Арктика гори, последствията са за целия свят

Според тях, годишният снеговалеж вече не е достатъчен, за да се възстановят загубите, причинени от топене през лятото. Това води до глобално покачване на нивото на водата средно с около милиметър годишно.

Ако изчезнат ледовете на Гренландия, водата от това разтопяване ще покачи морското равнище средно с шест метра - достатъчно, за да потопи много крайбрежни градове по света, съобщaва Sky News.

Снимка 492627

Източник: iStock

Учените отдавна се тревожат за съдбата на Гренландия, като се има предвид количеството вода, „заключено“ в леда. Арктика се затопля поне два пъти по-бързо от останалия свят в продължение на последните 30 години, а полярният лед достига най-ниското ниво за юли от 40 години насам.

Микалеа Кинг, водещ автор на изследването, заяви, че тези открития трябва да накарат правителствата да се подготвят за покачване на морското равнище, защото "нещата, които се случват в полярните региони, не остават само там". Но, все пак, според нея, ако покачването на глобалната температура се задържи, все още може да се забави скоростта на загубата на лед.

Снимка 492626

Източник: iStock

Гренландия далеч не е единствената страна, която бързо губи своите ледници. Последният непокътнат леден шелф в Канада се разпадна на парчета в края на юли заради горещо лято и глобално затопляне, разкриха наскоро учени. 

Климатичните промени, заразните болести и кое ще взима повече жертви през 2100 г.

Когато климатът е по-смъртоносен от вирусите

Тихият убиец

Летните горещини и минималните валежи са довели до пресушаване на езерата в източната част на Германия, а това вреди на рибите и растенията. Езерото Сединер в щата Бранденбург, югозападно от Берлин, потъва средно 60 см годишно през последните няколко години, а местният географ Кнут Кайзер нарича това "началото на края за езерата на региона".