От години Google се стреми да намери нов език за взаимодействие между човек и машина. Това е и основната идея зад дейността на Advanced Technology & Projects (ATAP) - лабораторията на компанията, в която се създава изцяло нова парадигма, базирана на човешкото движение.

Google Pixel Watch и какво да очакваме от смартчасовника

Ето как ще изглежда Google Pixel Watch

Доста секси дизайн

А с днешна дата Google са готови и демонстрират разработеното до момента. Идеята зад този език за взаимодействие е, че устройствата около нас могат да бъдат интуитивни и възприемчиви за желанията ни, разчитайки невербалните знаци.

"Трябва да превърнем устройствата, които ни заобикалят и които ежедневно използваме, в свои най-добри приятели", казва пред Engadget старши дизайнерът на ATAP Лорън Бедал.

Идеята на ATAP е да анализира човешките движенията (а не само гласовите тонове или израженията на лицето), за да могат устройствата ни да знаят кога нямаме нуждата от тях, вместо постоянно да ни заливат с информация.

За целта екипът използва радарния сензор Soli на Google, който усеща човешкото присъствие и разчита действия като приближаване, поглеждане, обръщане или просто преминаване.

Този набор от четири основни движения са формализирани и описани като Approach, Glance, Turn и Pass (в свободен превод приближаване, поглеждане, обръщане и подминаване). Съответно тези действия могат да се използват за задаване на команди или реакции на устройства като интелигентни дисплеи или компютри. Ето и как Лорън Бедал обяснява как всички те могат да бъдат използвани в ежедневието.

Снимка 565816

Източник: Youtube

"Например ако провеждате телефонен разговор, но поглеждате или се приближавате към друго устройство около вас, тогава системата може да предложи прехвърляне на разговора ви към видеообаждане." Така Glance може да се използва и за бързо показване на фрагмент от информация.

Чрез Turn пък устройствата са в помощ при повтарящи се или ежедневни задачи. Може и да се определи кога човек е готов за следващата стъпка в многоетапен процес, като например следване на рецепта.

Снимка 565817

Източник: Youtube

Задачата на Pass е да казва на дадено устройство, че е в момента липсва желание то да бъде използвано.

За да работи наистина безупречно тази интелигентна система и да не се стига до разочарования от страна на потребителя, сензорите и алгоритмите на Google трябва да са невероятно умели и не само да разпознават определеното движение, но и да го разчитат по правилния начин.

Това е и сред най-големите предизвикателства пред създателите на системата. Един от начините тя да бъде по-точна е събирането на повече данни за обучение на алгоритми за различните човешки действия.

Google приложението, което ще диагностицира състоянието на кожата, косата и ноктите

Приложението на Google за онлайн преглед на кожата

Отново е замесен изкуствен интелект

И все пак, колкото и несъвършено да е все още общуването между човек и машина, любопитно е да се види как този нов език може да намери своето място в ежедневието ни. Похвални са усилията, които Google полагат в тази насока. Компанията от години разкрива визията на един свят, пълен със сензори и устройства, готови да предвидят и отговорят на всяка наша нужда.