Често лидерите на различни държави се събират и обединяват усилия помежду си за създаването на по-лесен достъп от една до друга точка, като строят пътища, тунели, магистрали и т.н.
Лидерите в Централна и Южна Америка имат обаче малко по-различни планове. Те ще изпълнят обещанието си за създаването на чисто нова магистрала, но тя няма да се използва от хора, а от морски обитатели.
В края на януари Гийермо Ласо, президент на Еквадор, подписа указ за създаване на новия морски резерват на островите Галапагос, наречен Hermandad, или в превод - братство.. Според официални данни резерватът разширява общия защитен морски район в архипелага с 45% и ще го увеличи от 132 998 кв.км на 192 998 кв. км.
Източник: iStock
"Има места, които са оставили отпечатък в историята на човечеството и днес имаме честта да бъдем на едно от тях. Тези острови ни научиха на много неща за нас самите. Затова, вместо да действаме като абсолютни господари на тези земи и морета, не трябва ли да действаме като техни защитници?", категоричен е президентът на Еквадор.
Това обаче е едва началото на природоопазването в региона. Новата морска зона е само част от по-големия план за създаване на връзка с "океанската магистрала" с Кокосовите острови в Коста Рика - миграционен път, използван от милиони морски костенурки и скатове, както и силно застрашените акули чук и скатови акули, който в крайна сметка ще свърже двата морски обекта от световното наследство на ЮНЕСКО. Дългосрочната цел е "океанската магистрала" да преминава през Еквадор, Колумбия, Панама и Коста Рика.
Източник: iStock
Всички ръководители на държавите са ангажирани с каузата, като новата зона ще позволи и на туристите да изпитат величието на океана. Галапагос и околните води са идеални за морски приключения, където можем да се насладим на гмуркане и да се пренесем в необикновения свят на тези невероятни морски създания, пишат от Times Travel.