По света има толкова много животни, че е почти невъзможно човек дори да си помисли да ги изброи. Много от тях са уникални и са способни на неща, за които ние, хората, само можем да мечтаем.

Лисица фенек - животното, което може да не пие вода неопределен период от време

Лисица фенек - животното, което може да не пие вода неопределен период от време

Ето някои интересни факти за тези малки и сладки лисици

Животинският свят е наистина необятен и често ни остава озадачени. Така например много хора ще се изненадат от факта кое е животното с най-кратка продължителност на живота. И най-вече каква е тя.

Оказва се, че еднодневките са животните с най-кратък живот. Именно за тях изразът "животът е твърде кракът" важи с пълна сила.

Снимка 678508

Източник: iStock

Просто защото тези насекоми живеят по-малко от 24 часа. Разбира се, продължителността варира, което означава, че има еднодневки, които живеят едва пет минути.

Според Live Science, еднодневките се излюпват от яйца и живеят под водата до две години. Но след това навлизат в последните етапи от тяхното развитие, в които стават зрели за чифтосване. Именно тогава те развиват крила и в тази си форма живеят по-малко от 24 часа.

Защо учени правят роговете на носорози радиоактивни

Защо учени правят роговете на носорози радиоактивни

Rhisotope е поредният опит да бъде направена положителна промяна

Ето защо се смята, че именно те са животните с най-кратък живот. Любопитното е, че еднодневките нямат развита уста или храносмилателна система, което е в плюс за размножаването им.

Снимка 678509

Източник: iStock

Люк Джакобус, професор по биология в Indiana University, казва, че без храносмилателна система, тези насекоми имат много повече място в телата си за яйца. "Виждал съм индивид, толкова пълен с яйца, че яйцата бяха дори в главата ѝ. Понякога с повече от 10 000 яйца на женска, те могат да използват ефективно краткия си живот в зряла възраст", допълва още той.

Домашните прасета - колко дълго живеят, защо обичат калта и още интересни факти за тях

Защо прасетата обичат толкова много калта

Къде са опитомени за първи път, колко бързо тичат и още интересни факти за четвъртите най-умни животни в света

Хийт Одждън, професор по еволюционна биология в Utah Valley University, разяснява, че еднодневките като вид съществуват много по-отдавна, отколкото бихме си помислили. Според него, първите еднодневки са се появи преди около 350 милиона години.