През лятото може и трудно да го забележим, но през зимата, когато клоните на дърветата са голи, нямам как да не видим белите подобни на коледна украса израстъци на дъбовия лишей. Или поне от скоро може отново да го правим.
Evernia prunastri, както е латинското название на този конкретен вид лишей, бележи необичайно завръщане в дъбовите и смесени широколистните гори в Европа през последните години. Той почти изчезва от тях след началото на Индустриалната революция, пишат Guardian.
Каква обаче е причината за постепенното възстановяване на дъбовия лишей? Оказва се, че най-пагубно влияние върху разпространението му оказват емисиите на серен диоксин, които се произвеждат от електроцентралите, захранвани с въглища.
Източник: iStock
Именно постепенното им премахване и преминаване към по-екологични начини за производство на енергия допринасят за завръщането му. Важно е да отбележим, че той не вреди на дърветата и храстите, върху които расте, защото добива хранителни вещества не от кората им, а от въздуха и дъжда.