Пандемията доведе до най-високия ръст в броя на интернет потребителите по света, като от 2019 г. насам броят им се е увеличил от 4.1 млрд. до 4.9 млрд.
Това са официални данни на ООН и Международния телекомуникационен съюз (МТС), но все пак трябва да се запитаме какво правят (и как си проверяват инстаграма) останалите около три милиарда души, които все още са извън мрежата.
Според МТС броят на тези хора гравитира около 2.9 милиарда или 37% от световното население, а 96% от тях живеят в развиващи се икономики.
Източник: iStock
Три четвърти от хората, живеещи в 46 от най-слабо развитите страни, никога не са се докосвали до чудото на интернет, но планът на ООН е “никой да не остава назад”.
Младите, мъжете и хората, живеещи в градове, са най-възприемчиви към интернет, но има ясно изразено полово разделение в това отношение в най-бедните страни.
Източник: iStock
От МТС казват, че основни двигатели на дигитализирането на тези общества са нуждата от дистанционно обучение и интернет банкирането, но не споделя пред The Guardian прогнози за реализирането на пълната дигитализация на света.
Крайната бедност, липсата на електроенергия, а и на електронни устройства се определят от МТС като едни от най-големите предизвикателства пред дигиталната инициатива.