Пътят към Сантяго, или Ел Камино де Сантяго де Компостела, е мрежа от поклоннически пътища, водеща към олтара на апостол Яков Зеведеев в катедралата "Свети Яков" в град Сантяго де Компостела, Галисия, Испания. Там според традицията са погребани останките на светеца.

Вал д'Аран, долината на Аран, Пиренеи и един регион с интересна история, география, език и култура

Испанският град, изгубен във Франция

Един регион с интересна история, география, език и култура

Пещеходният маршрут достигна своя съвременен рекорд през 2022 г., като повече от 438 000 поклонници изминават маршрута от близо 800 км. Камино де Сантяго обикновено следва павирани пътища и завършва в Сантяго де Компостела, въпреки че някои поклонници продължават по разклонението на Камино де Сантяго до фара на Финистере.

Малцина знаят за новия Camino dos Faros, който също завършва при фара Финистере, но следва напълно различен, граничен път между морето и сушата по протежение на често бурния, понякога спокоен Коста да Морте (Брегът на смъртта). Камино дос фарос предлага ободряваща алтернатива, докато всички ние търсим повече пространство, повече спокойствие и по-смислено потапяне в диви пейзажи, които запазват мощна връзка с древните пътища.

Коста да Морте е сред най-опасните корабни маршрути в света с повече от 150 корабокрушения през последния век - оттам и необходимостта от изграждането на 14-те фара. Това е и едно от най-девствените диви брегове в Европа. Трябва да забравим представата си за Испания като суха земя. С морския си климат и необятния неопитомен океан, Галисия е по-дива версия на Уелс или Бретан. Борови гори и диви цветя се вкопчват в скалите му, а хортензиите се катерят по сухи каменни селски стени.

Преди десетилетие шестима приятели от Галисия измислят идея да създадат пешеходна пътека по огромните пясъчни плажове, гранитни скали и спокойни естуари, пълни с птици, за да помогнат на хората да преживеят по един по-различен начин Испания. Тяхната визия: да създадат непрекъсната пътека, свързваща древното китоловно пристанище Малпика с фара във Финистере, който още от римско време е смятан за "края на Земята".

Те разговарят с местни рибари и фермери за скрити пътеки и започват да картографират безопасен маршрут, който споделят във Facebook, предлагайки групови разходки по участъци от зараждащата се пътека. През 2014 г. те създават асоциация с нестопанска цел, чиито доброволци започват да разчистват растителността и да маркират маршрута.

Снимка 629176

Източник: iStock

Днес 200-километровият Camino dos Faros е разделен на осем етапа, които са описани на неговия уебсайт с подробни бележки за маршрута, придружени от снимки и видеоклипове, описващи всяка стъпка. Има също информация за настаняване, ресторанти, барове, пекарни и таксита. 

Пасаж дю Гоа - пътят, който остава под вода по два пъти на ден

Път с риск за живота

Опасност от удавяне

Маршрутът е разделен на осем секции със средно девет часа за изминаване на всяка една от тях. Това е с бавно темпо - темпо, в което спираме на всички ключови точки, правим снимки, спираме за нещо за хапване и се наслаждаваме на пътуването през целия ден.