Бетонният колос на този бивш бункер от Втората световна война в квартал "Санкт Паули" в Хамбург стои тук от осем десетилетия - ярко визуално напомняне за най-мрачната глава в историята на Германия. Построен по заповед на Адолф Хитлер след въздушните нападения над Берлин през 1940 г., той е един от няколкото комплекса от зенитни кули, предназначени да защитават градове от въздушни атаки и да осигурят надземен подслон. Построени са с принудителен труд в Берлин, Виена и Хамбург, но бункерът в Хамбург е един от най-големите. На моменти вътре се крият над 25 000 души.
Разположен в част на града, който е по-известен със своя футболен клуб и оживен нощен живот, отколкото с военновременната си история, внушителната реликва е отворена за посещения отново преди месец. Но с тотално нов облик.
Подобна на пирамида структура е добавена към върха на бункера, който вече е пълен с ресторанти, кафене, пространства за събития и хотел Hard Rock, разположени на петте нови етажа заедно с хилядите растения и дървета, които прегръщат модерната фасада. Известен като Hamburg Bunker, разработката представлява радикално преосмисляне на сградата.
"Много хора все още не знаят цялата история тук", казва Орте Ослин от Hilldegarden eV, асоциация на жителите, улесняваща участието на обществеността в проекта. Създадена през 2015 г., групата иска да гарантира, че историята на бункера е разказана, записвайки преживяванията на свидетели и създавайки информационни табла за посетители.
Hilldegarden eV също участва в градинарството и се грижи за редица лехи с билки и зеленчуци. Останалото се поема от специалисти ландшафтни дизайнери и градинари, които внимателно са подбрали, позиционирали и обезопасили растенията, за да се справят с необичайните климатични условия.
Наред с поразителното визуално въздействие, което създава, озеленяването на покрива също е предназначено да бъде флагман за адаптиране към климатичните промени и устойчиво градско планиране. Сензорите ще събират данни за фактори като съхранение на топлина и процеси на изпарение.
Първоначалната идея за трансформиране на бункера е представена преди повече от 10 години от местния предприемач Матиас Мюлер-Узинг. Той е вдъхновен от High Line в Ню Йорк и рампата, която води до музея за съвременно изкуство Niterói в Рио де Жанейро. Това всъщност не е първото разширение на историческата сграда. Блестящото стъкло на концертната зала Elbphilharmonie, което се вижда от бункера, се издига от стар склад край водата.
Хотелът в бункера е първият от веригата на Hard Rock в Европа и е в знак на почит към The Beatles, които са изнасяли много от ранните си концерти в квартала. Бункерът, който първоначално се е използвал като място за спешно настаняване, днес се превръща в творчески център за различни изкуства, като в момента вътре има дори нощен клуб, разказва Guardian.