Хората от баджау кръстосват водите на морето Сулу от векове, превръщайки се в единствената в света общност от самодостатъчни морски номади. За баджау "граница" е просто най-далечното разстояние, което могат да достигнат с лодка. Известни с изключителните си способности за свободно гмуркане, баджау са еволюирали, за да имат по-големи далаци, което им позволява да останат под вода до 10 минути на дълбочина от 60 метра.

Най-застрашеният език в света, който се говори свободно само от един човек

Най-застрашеният език в света, който се говори свободно само от един човек

Произходът и пътят на N|uu през годините

В ранна детска възраст някои членове на племето, нарочно пукат тъпанчетата на ушите си, за да се справят с налягането във водата. Впечатляващ е и случаят с член на племето, който успява да издържи под вода цели 13 минути.

Проучване публикувано в Cell доказва, че заради ДНК мутация племето баджау имат много по-големи далаци, което им дава генетичното предимство за "живот" в дълбините.

Снимка 674701

Източник: iStock

Тяхната диета включва разнообразен набор от морски обитатели, включително морски краставици - ценен източник на протеини, използван също за медицински цели и дори като афродизиак.

Още през XV век различни племена баджау мигрират между Филипините и малайзийския регион Сабах, насърчавайки културен обмен и създавайки някои селища, предимно във водата. Животът на баджау става по-сложен в колониалната епоха, когато Малайзия, Филипините и Индонезия създават морски граници в зоната Сулу: тези граници са установени през 1885 г., без обаче някои да си направи труда да вземе предвид разпространението и разнообразието на етническите групи, които живеят там.

Снимка 674699

Източник: iStock

Но законът за миграцията на Малайзия от 1959/1963 г. най-съществено променя нещата за баджау. Това законодателство не прави разграничение между търсещи убежище, бежанци, незаконни мигранти и лица без документи или лица без гражданство. Изведнъж баджау се оказват в несигурна правна ситуация - такава, която се влошава по време на гражданската война в района на Минданао през 1970 г., принуждавайки много семейства да отплават към източния бряг на Борнео, където оттогава се борят с бюрократичните процеси в Малайзия.

Снимка 674700

Източник: iStock

Дълбоката връзка на хората от баджау с техния начин на живот, свързан с мореплаване, е насърчила богато културно наследство. По време на своите океански гмуркания те носят ръчно изработени дървени очила, за да предпазят очите си, чийто умения за изработване се предават от поколение на поколение.

Когато хората ядяха хора - странната болест, която уби хиляди

Когато хората ядяха хора - странната болест, която уби хиляди

Мистериозната болест куру сред канибалските племена, която оставя цели села в Папуа Нова Гвинея без жени

Като духовни хора, баджау почитат Omboh Dilaut, богът на морето, както и някои морски духове. Въпреки че много общности на баджау са мюсюлмански, техните религиозни вярвания остават преплетени с ежедневието им. Техният език варира леко в зависимост от региона, а традиционното им облекло се отличава с живи цветове и сложни бродерии, изяснява Tribes World.

Снимка 674697

Източник: iStock

Към 2023 г. само около 100 до 200 човека от баджау все още живеят в традиционните плаващи къщи "ланса" близо до източния малайзийски град Семпорна. Поради липса на гражданство или официални права да се заселят на континента Борнео, баджау запазват техниките за морски лов, предавани от поколения.

Снимка 674696

Източник: iStock

Освен че разчитат на тези техники за препитание, те търгуват с островитяните излишъкът от риба, омари и морски краставици, като в замяна се запасяват с основни провизии за оцеляване. Въпреки това, недостигът на средства за ремонт и поддръжка на лодките и колибите над водата, в които живеят, съчетан с ограниченията на местния национален парк за сечене на дървета, все повече принуждава онези малцина, които остават, да обмислят преместване на континента, където животът на разселени изгнаници изглежда неизбежен.

Снимка 674698

Източник: iStock

В необятността на морето Сулу, баджау стоят като емблеми на самодостатъчност, но щом стъпят на брега, те се оказват низвергнати в най-ниската социална класа. Статутът им на лица без гражданство ги лишава от държавни привилегии: децата нямат достъп до държавни училища, а на възрастните е забранено да си намерят официална работа. Нямат достъп и до здравеопазване.

Рязане на пръсти, мумифициране и обвивки на пениса - странните обичаи на индонезийското племе Дани

Рязане на пръсти, мумифициране и обвивки на пениса - странните обичаи на индонезийското племе Дани

Разни племена, разни обичаи

Така баджау остават разделяни, необразовани и без права, принудени да се вписват, като същевременно им е забранено да го правят, докато продължават да запазват уникален начин на живот, както се е случвало от векове, пише Guardian.