Наскоро швейцарската банка Credit Suisse публикува годишния си доклад относно глобалното богатство за 2021 г. (Global Wealth Report 2021). А сред морето от числа един факт веднага прави впечатление.

Милионерите, правилата им за пестене на пари и как да последваме примера им

Как се става милионер

Богатството изисква дисциплина

Според данните на Credit Suisse австралийците никога досега не са били по-богати. Броят на новобогаташите в Австралия днес е 392 000 - точно толкова души са успели да увеличат нетното си финансово състояние на над един милион щатски долара през миналата година.

Това означава, че един на всеки 10 възрастни в Австралия е милионер. Според Майкъл Мар, шеф на частното банкиране в Credit Suisse, очакванията са броят им да се увеличи още. С около 70%, ако трябва да сме точни.

Снимка 536922

Източник: iStock

Според същия доклад, единствено Швейцария води Австралия в класацията на държавите с най-голям брой богати жители като дял от населението. Почти 15% от пълнолетното население на Швейцария попада в графата с милионери.

Експертите виждат две причини за възхода на австралийците: нарастващите цени на жилищата и "необичайно големият" дял от вложения в компании, регистрирани на Австралийска фондова борса (ASX). Последният факт Майкъл Мар обяснява с благоприятните данъчни облекчения от франкирането.

Снимка 536921

Източник: iStock

Що се отнася до имотното им състояние, австралийците са склонни да притежават повече жилища в сравнение с жителите на много други страни по света, и съответно - да инвестират.

Хонконг, COVID-19 и наградата от апартамент за милиони за ваксинираните жители на мегаполиса

Как се печели апартамент за два милиона долара

И каква е целта на щедрата награда

А през последните две-три десетилетия цените на недвижимото имущество в страната им са се вдигнали, уточняват още от Australian Financial Review.