След пожарът в сибирските гори, който все още не е потушен, светът обърна поглед към едно друго бедствие с рекордни размери - огнената стихия в тропическата гора на Амазонка, която продължава вече повече от седмица.
Амазонската джунгла, наричана още Амазония, е най-голямата екваториална гора в света с площ над пет милиона и половина квадратни километра. Попада в териториите на осем държави и има най-голямото биоразнообразие на планетата - над три милиона вид растения и животни.
Въпреки че в нея тече една от най-дългите и пълноводни реки в света - Амазонка, пожарите продължават да се разпростират, като на всяка минута се запалва нова площ, колкото един футболен стадион.
Те са най-вече в частта, намираща се в Бразилия, като половината от територията на страната е покрита от гъст дим. Но мащабът на пожарите е толкова голям, че се вижда ясно дори от Космоса.
Smoke from wildfires in the #AmazonRainforest spreads across several Brazilian states in this natural-color image taken by a @NASAEarth instrument on the Suomi NPP satellite. Although it is fire season in Brazil, the number of fires may be record-setting: https://t.co/NVQrffzntr pic.twitter.com/4JTcBz9C8f
— NASA (@NASA) August 21, 2019
Това научихме от последните сателитни снимки, разпространени от НАСА. Те дават различна перспектива на природното бедствие, което отново засяга всички нас.
Източник: GettyImages
Амазонската джунгла произвежда 20% от кислорода за цялата планета, както и един от основните абсорбатори на въглероден диоксид. Процесът на фотосинтеза е много важен за климата на земята, а всички тези дървета в Амазония редуцират парниковите газове, които отиват в атмосферата.
Самите пожари също отделят огромно количество въглероден диоксид - няколко милиона тона. Тропическата гора в Амазонка често се нарича и "зеления океан", защото изпаренията от растенията увеличават влажността на въздуха, пише Forbes.
Биоразнообразието в джунглата също е сред основните потърпевши от огромните пожари. Растения и животни умират, без да може да се направи нещо по въпроса. А учените са нам мнение, че е изследван едва 1% от всички цъфтящи растения за техния лечебен ефект. Губи планетата, губим и ние...
kerranna
на 24.08.2019 в 19:58:23 #1Всичко ще се плати!Горят горите на Амазонка -дробовете на планетата, а младите забили нос в смартфони.Нарцисите денонощно се щракат за инстаграм,оттук и оттам дреме им, че дишат все повече въглеродни емулсии .Да си щракне цървения задник маймунката, докато гори дървото на което тя виси.Ползата от Дарвиновата теория за Еволюцията е тази.Престанете да сте суетни маймуни и бъдете разумни човеци.Всичко ще се плати, но не с проклетите пари ,а с опустошението на планетата!Един ден ще се събудите и наколо ще дори не пустиня, а пустош.Едва тогава ще се стреснете и ще питате,кога и как се е случило всичко това?То се случва сега пред очите на всички които не искат да го видят нито искат да чуят!Промените са факт,факт не далечно или близко бъдеще.Реалност са!!!