Река Амазонка се извива и тече на най-малко 6400 километра, но не е пресечена от нито един мост - поне не и официално. Като се има предвид силната тенденция на човечеството да прекроява природните пейзажи и да пресича привидно невъзможното, тази аномалия повдига въпроса "Защо?".

Амазонка, пожарът в тропическите гори и какви са мащабите на бедствието

Амазонка гори, целият свят изгаря

Белите дробове на планетата са в пламъци

Една от основните причини е, че няма голямо търсене за пресичане на река Амазонка. Дълбините на тропическите гори са слабо населени със сравнително малко инфраструктура и пътища, което прави мостовете ненужни.

"Няма достатъчно належаща нужда от мост през Амазонка", казва Валтер Кауфман, председател на катедра "Структурно инженерство" (бетонни конструкции и проектиране на мостове) в Швейцарския федерален технологичен институт в Цюрих, пред Live Science през 2022 г.

Снимка 697028

Източник: iStock

"Разбира се, има и технически, и логистични трудности", добавя Кауфман.

Безспорно е предизвикателство да се изгради инфраструктура в гъстата тропическа гора, поради което има много малко човешки селища със значителни размери в Амазонка. Почвата е мека и непредсказуема, освен това е изключително лесно всякакви конструкции, създадени от човека, да бъдат погълнати от безмилостната растителност на тропическите гори и суровите условия, като интензивните валежи.

 Каква е връзката между масовото измиране на делфини в Амазонка и глобалното затопляне

Точка на кипене - какво причини масовото измиране на делфини в Амазонка

Истинска трагедия...

Всеки опит да се построи мост - освен ако не е перфектно планиран, вероятно ще завърши с разпадащи се основи и обвит в непокорна и непрекланна зеленина.

Едва ли можем да го разберем, като гледаме пейзажа, но Амазонка е осеяна с отдавна изчезнали останки от човешки селища, които са изгубени от природата през вековете.

Снимка 697026

Източник: iStock

Новите технологии за изображения разкриват, че вероятно има повече от 10 000 предколумбови археологически обекта, скрити в целия басейн на Амазонка. За разлика от археологическите останки от древни култури в умерените части на света, амазонските структури са заблатени, погълнати от растежа на растенията и погребани.

Ако имаме нужда от модерен пример, не бива да търсим по-далеч от прословутата магистрала BR-319 - дълъг 870 километра път, който минава през девствена част от тропическите гори на Амазонка от Манаус до Порто Велю. Магистралата е построена в началото на 70-те години по време на бразилската военна диктатура, но в крайна сметка е изоставена през 1988 г., тъй като е неикономична за поддръжка и изисква постоянни ремонти поради бързото влошаване.

Снимка 697025

Източник: iStock

Много хора са на мнение, че е по-добре мостовете никога да не започват да пресичат река Амазонка. Амазонка е невероятно богат и уникален кошер от биоразнообразие и човешка култура, който вече е под огромен натиск от дърводобива и минното дело. Изграждането на пътища, магистрали и мостове може да отвори Амазонка за повече експлоатация. Изследванията подчертават, че огромното мнозинство (95%) от обезлесяването се случва в рамките на 5.5 километра от пътя, тъй като осигурява достъп до дървосекачи, превозни средства и тежки машини.

Проучване от 2022 г. използва AI за идентифициране на селски (често неофициални и незаконни) пътища в бразилската Амазония от сателитни изображения, идентифицирайки 3.46 милиона километра пътища. След това изследователите използват тези открития, за да видят как новите пътища влияят на обезлесяването, горските пожари и фрагментацията на ландшафта.

Нил или Амазонка - коя всъщност е най-дългата река

Коя всъщност е най-дългата река в света

Нова експедиция ще даде отговор на този въпрос

"Това са артериите на разрушението. Пътищата са отворени за добив на дървесина и разклоненията се разпространяват от главната линия, където са камионите и тежките машини", категоричен е съавторът на изследването Карлос Соуза Младши, който е изследовател в Imazon.