Денят на народните будители възниква в трудното време на духовна разруха след Първата световна война. В такъв момент българите избират опита на своето общество. Те се вглеждат към най-светлите имена на духовното ни минало. Търсят съприкосновение с онези, които в трудно и безперспективно време с мощта на своята мисъл са връщали равновесието и духовната стабилност на българите.
Така през 1922 г. приемат 1 ноември - денят на светеца Иван Рилски, за нов празник, в който да честваме народните будители. Празник, в който да отдаваме почит към делото на книжовниците, просветителите и борците за свобода и независимост, съхранили духа и ценностите на българския народ през вековете.
По повод един от най-светлите и значими празници в България, подбираме няколко събития, които се организират в София. А някои от тях можем да посетим и с децата си.
Програмата на Столична община и Софийският университет "Свети Климент Охридски"
- Празнично шествие, посветено на Деня на народните будители
Сборният пункт е пред централния вход на Софийския университет, където ще бъдат поднесени цветя пред паметниците на Евлоги и Христо Георгиеви. Шествието тръгва в 11:30 ч. и спира пред паметниците на Св. Климент Охридски и Свети Паисий Хилендарски, при гроба на Иван Вазов и пред паметника на епископ Иларион Макариополски пред Синодалната палата. Пред гроба на Иван Вазов около 11:50 ч. ще се състои кратко събитие с изпълнения на Университетския хор за старинна музика.
- Празничен концерт
От 19 ч. в зала "България" ще се проведе празничен концерт. Събитието включва тематична беседа на протойерей доц. д-р Стоян Чиликов и музикални изпълнения на хор "Св. Наум Охридски", хор при Софийската духовна семинария "Св. Йоан Рилски", детски хор на Българското национално радио, смесен хор при Теоретико-композиторския и диригентски факултет на Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров", хор "Нуша" и Софийския свещенически хор.
- Празнична изложба
В Галерия на открито на Столичната община на "Моста на влюбените" до НДК изложба ще представи успехите на България в международните олимпиади по науки за 2024 г. "Фантастични умове" е специално издание на проекта "Моите будители", посветено на българските национални олимпийски отбори по математика, физика, химия, информатика, биология, лингвистика, астрономия и астрофизика, изкуствен интелект. Изложбата ще бъде открита официално на 1 ноември в 14 ч.
Цялата програма за деня е с вход свободен
Програмата на Столична библиотека
Ето ги и събитията, за които можем да се запишем на имейл sbdeca@libsofia.bg, като за посещение е необходима валидна читателска карта.
- 11 ч. - четене на "Моята първа книга за народните будители" и дискусия. Събитието е подходящо за деца над 6 г.
- 12 ч. - "Будителите днес" - специален гост Жени Лечева, с нея ще се дискутира темата за будителите в XXI век, дали има съвременни будители. Няма възрастово ограничение.
- 14 ч. - арт ателие с Христо Кърджилов на тема: "Моят будител". Няма възрастово ограничение.
- 15 ч. - четене на "Голяма книга: народните будители" и дискусия. Събитието е подходящо за деца над 9 г.
- 16 ч. - тематичен филм.
Цялата програма за деня е с вход свободен
Ден на народните будители в Музейко
От 1 до 3 ноември тук празнуват Деня на будителите с вълнуваща програма. На 1 ноември, с малчуганите могат да научат повече за миналото и различните епохи както и за ролята на азбуката в тях. Започва се с IX век и глаголицата - такава, каквато са я създали Светите братя. Децата ще могат да пренесат тези специални символи върху камъчета с помощта на четки и боички.
На семейството на буквите, техния произход и какви са те днес е посветено изследването, в което малчуганите ще се впуснат в "Приказка за азбуката". В отворена арт зона пък децата ще се впускат в предизвикателство за наблюдателност през целия ден, откривайки тайните думи, скрити в цветни картини. В Планетариума ще има специално пътешествие във времето за разкриване на загадките, запечатани в образите на нощното небе.
Пътешествието в почивните дни ще включва и спирка до XVIII век с дейността ни "Учителите на България", за да разберат децата какво е килийно училище, как е изглеждала класната стая в миналото и трудно ли се пише в пясък.
В "Кодиране на гривна" ни очаква и скок в настоящето и в бъдещото, за да научат децата на какъв език комуникират компютрите с дейността и как се изписват имената с бинарен код. И това далеч не са всички изненади.
Входът за Музейко е 12 лв., а цялата програма е тук
"Училище за надежда"
През 2014 г. бившите актьори Анимари Димитрова и Златко Златков създават нещо уникално - училище "Димитър Екимов" в село Русяла. То е единственото в България, което спасява деца от крайно бедни семейства, като им осигурява качествено образование, възпитание и грижа напълно безплатно.
Задачата, която си поставят Анимари и Златко, е да се погрижат за тези деца, оставащи незабелязани от обществото, и да им покажат алтернативен път с надежда за по-добър живот и бъдеще. И вече 10 години бившите актьори дават всичко от себе си, за да го постигнат.
Източник: 8pm
Вдъхновени от мисията им сценариста и режисьор Яна Алексиева и продуцента Симеон Цончев създават филма "Училище за надежда", в който представят дейността на "Димитър Екимов".
"Искаме чрез филма да помогнем на училището, защото вярваме, че всяко дете трябва да учи и живее в добри условия, за да може само да определи бъдещето си. Направихме позитивен филм, който се гледа на един дъх и е огледало на живота в това невероятно място!", споделят авторите.
"Училище за надежда" е в кината от 1 ноември
"Книга за книга"
От 12 до 17:30 ч. екипът на Спаси София за пореден път ни кани да отбележим заедно Деня на народните будители на площад "Славейков" с традиционната ни размяна на книги. Условието е просто: носим стара книга и си тръгваме с нова.
Източник: Facebook / Спаси София
Така имаме възможност да споделим нашите любими заглавия с непознати и да вземем нови книги у дома, като отпразнуваме любовта си към четенето в този светъл ден.
Вход свободен