Всеки иска домът му да е уютен, приветлив и да осигурява здравословна среда. Но в много жилища попадат и предмети, за които едва ли подозираме, че всъщност могат да ни вредят. Някои от тях изглеждат напълно безобидни, но не е изключено да съдържат токсини.
Ето пет такива примера от домашния интериор и алтернативите, с които е по-добре да ги заменим, за да бъде домът ни по-здравословен.
Някои текстилни тъкани
Текстилните тъкани като част от обзавеждането наистина могат да допринесат за по-уютното усещане в жилището. Но синтетичните такива преобладават все повече на пазара, а могат да ни навредят, тъй като съдържат пластмасови влакна и химикали.
Източник: iStock
Така някои дрехи, спално бельо и други стоки за дома могат да предизвикат алергии, дерматит, възпаления и дори хронични заболявания. За да се предпазим, е препоръчително да залагаме на естествени материи, като вълна, памук и лен.
Пластмасови бутилки и съдове за съхранение
Вредата от пластмасата и микропластмасата вълнува все повече учените, според които те могат да повлияят негативно на хормоните, щитовидната жлеза, да причинят проблеми в развитието и да увеличат риска от рак.
Източник: iStock
Но пластмасата е навсякъде около нас, включително в кухнята у дома, където държим пластмасови съдове за съхранение на храна и бутилки за вода. Всички те освобождават вредни химикали, които попадат в тялото ни чрез храната и напитките. Много по-щадящ здравето ни вариант са стъклените съдове.
Готварски съдове с незалепващо покритие
Според последните наблюдения на експертите готварските съдове с тефлоново или незалепващо покритие са също токсични. Те често съдържат пер- и полифлуороалкилови вещества, които могат да отделят токсини при нагряване, свързани с проблеми с ендокринната система и повишен риск от рак.
Източник: iStock
За предпочитане е да използваме керамични съдове, такива от неръждаема стомана или чугун.
Електрически ароматизатор
Приятният аромат е задължителна част от всеки уютен и приветлив дом, но е важно по какъв начин го ароматизираме. Електрическите ароматизатори се оказват сред най-токсичните начини, тъй като често съдържат фталати, свързани с хормонални смущения, и летливи органични съединения (ЛОС), които пък влошават качеството на въздуха и могат да причинят респираторни проблеми и главоболие. Да не забравяме, че синтетичните аромати могат да съдържат и химикали, за които не знаем.
Източник: iStock
И тук естествените алтернативи са по-добрият избор. Такъв пример са дифузерите с чисти, висококачествени етерични масла. Сами също можем да си направим ароматизатор за дома, за който са ни необходими само вода, хамамелис и етерични масла.
Матракът
Прекарваме приблизително една трета от живота си в сън, затова и не бива да правим компромиси с матраците у дома. Те често са изработени от полиуретанова пяна, в която има токсични химикали, които с времето се отделят във въздуха и могат да предизвикат различни здравословни проблеми, включително с горните дихателни пътища.
Източник: iStock
За да се предпазим, е добре да потърсим органичен матрак, в който липсват химикали и е обозначено точно какво съдържа. И тук естествените материали като памук и вълна са за предпочитане, пише Homes & Gardens.