Този октомври един ден е лято, а на следващия - зима. Капризите на есента, ще кажем. Но пък заради задържалите се по-високи температури, навън все още си е красива, многоцветна приказка, която не е за изпускане. Този път сме подбрали едни може би не толкова популярни кътчета, които обаче със сигурност си струва да посетим, и то в разгара на златната есен.
Ждрелото е място в планинска област, където реката минава през тесен пролом, обградена от скали и растителност. То е от онези скрити местенца, където в едно е сгушена цялата красотата на природата. За щастие, България е богата и на този тип забележителности, а ние събрахме четирите най-красиви и популярни, към които да се отправим още този уикенд.
Буйновско (Ягодинско) ждрело
Как да стигнем
Намира се между селата Ягодина и Тешел в Западните Родопи, община Борино. От София разстоянието е малко над 220 км и се взима за около три часа и половина. От Пловдив можем да стигнем за два часа и малко, като имаме избор между няколко маршрута.
Какво да очакваме
Ждрелото на река Буйновска е най-дългото в България като проломът е общо около 16 км, през 10 от които преминава реката. Започва на северно от село Буйново и завършва в язовир Тешел. Намира се на височина малко над 1000 метра във величествените Родопи, като на някои места проломът е по-тесен, а на други - по-широк.
Минаваме по криволичещ покрай високите скали път, за да стигнем до пътеката за разходки, която е доста тясна, с дървена преграда и стълби и не е подходяща за много малки деца. Със сигурност ще си направим добра тренировка, а ако ни е страх от високото, по-добре да не гледаме надолу. А дори и да нямаме този проблем, със сигурност поне за миг ще затаим дъх пред величието на природата.
Какво друго да посетим
Когато отидем до ждрелото, със сигурност трябва да видим и Ягодинската пещера, която е на няколко километра разстояние. Оттам можем да си вземем и печат, ако събираме тези за Стоте национални туристически обекта, един от които е ждрелото.
На същия бряг на реката е и пещерата Имамова дупка. На 2 километра или 5 минути с колата обратно към София може да спрем и да посетим панорамната площадка "Орлово око", където да си съберем още малко красиви пейзажи за спомен.
Триградско ждрело
Как да стигнем
То се намира недалеч от Буйновското. От София пътят е малко над 3 часа (222 км) по магистрала Тракия и след това по отбивката за Цалапица. От Пловдив ще ни отнемем с около час по-малко.
Какво да очакваме
Триградското ждрело е пролом на Триградската река в Западните Родопи. То може да е по-малко на дължина от Буйновското, но определено е по-величествено и впечатляващо. Започва от село Триград и стига до пещерата Дяволското гърло. Общата дължина е около 7 км, а реката минава през 2-3 от тях. По тази дължина от двете страни на водата са разположени огромни мраморни скали, някои с височина и над 200 метра.
Районът е защитена местност заради природното си богатство, което определено си струва разходката. Характерно за това ждрело е, че водата стига до голяма дълбочина в планинските недра и това води до образуването на голям брой пещери, както и на различни скални образувания. Освен редки видове растения, тук можем да срещнем десетки видове прилепи, както и единствените у нас отровни паяци.
Какво още да видим
Неизменна част от разходката в Триградското ждрело е посещението в пещерата Дяволското гърло. В нея може да видим и най-високия на Балканския полуостров подземен водопад с височина 42 метра. В района е и друга известна пещера - Хармийска дупка. На няколко километра се намира и водопад Триград. В близост е и единственият у нас Музей на мечката.
Трънско ждрело (Ждрелото на река Ерма)
Как да стигнем
Разстоянието от София е 130-145 км в зависимост кой път изберем - или по магистрала Европа с отбиване към Трън, или по републиканския път през Брезник за Стрезимировци. От Пловдив пътят е около три часа.
Какво да очакваме
Тесни пътеки, дървени мостове, които се клатушкат над реката, много растителност и красиви гледки. Маршрутът не е толкова труден и е подходящ за семейства с деца, които обаче не изпускаме от очи. Дължината на цялата екопътека е малко над 5 км и стига до село Богойна. Самото ждрело е известно със своите скални образувания, които ще ни накарат дълго да се взираме в тях (но и да си гледаме в краката).
Реката криволичи между скалите и отвисоко изглежда наистина впечатляващо. А по маршрута ще стигнем и до прокопан в скалите тунел с дължина 150 метра, датиращ от Втората световна война. Минаваме през него и след слизане по стръмен склон се озоваваме при коритото на реката, която доскоро гледахме отвисоко. Сега от тази перспектива оценяваме и величието на двете скали на двата й бряга - Църквището и Жилав камък.
Какво друго да посетим
Когато сме в Трън, препоръчваме да се посети и скалната църква "Света Петка", намираща се на хълм в близост до ждрелото. Тук, според легендата, се е крила самата светица, а днес хора от цялата страна идват да се помолят за здраве и рожба. В село Студен Извор, което е на няколко километра от Трън, се намира Музеят на киселото мляко.
Чаирско ждрело
Как да стигнем
То се намира в близост до Триград, а пътят от София през магистрала Тракия е около 4 часа (около 240 км). От Пловдив е с около час по-малко.
Какво да очакваме
Това ждрело е доста по-малко известно и посещавано от Триградското, но си струва да го видим, защото е уникално само по себе си. Проломът на река Чаирска е част от резерват "Шабаница" и тук природата ни изненадва приятно на всеки метър.
Ще видим (и ще минем под) естествена каменна арка, висока повече от 10 метра и носеща името Превалетия камък. По пътя през ждрелото пък ще можем да се насладим и на панорамна гледка към Чаирските езера в близост, които също си струва да посетим. Когато поглед нагоре пък, виждаме един от известните родопски върхове - Бойдалъка.
Какво друго да посетим
Вече споменахме Чаирските езера, които са общо седем на брой на надморска височина от 1400 метра. Близо до тях се намира и едноименната хижа, където може да се подкрепим по време на разходката. Наблизо се намира и връх Каурчан, известен със своя светилищен комплекс.