Светът е преживял много войни, революции и паднали империи, променили границите и издигнали нови столици. През 1900 г. само около 40 държави имат столици. До 2000 г. броят им нараства до повече от 200, до голяма степен в резултат на възникването на нови държави след разпадането на Британската и Френската империя, Съветския съюз и Югославия. Повечето нации избират един град за своя официална столица, но има някои с две или повече, където те разделят административни, законодателни и съдебни центрове. Да видим 10 такива примера, които подбират от Stars Insider.
Боливия
Източник: iStock
Заобиколен от заснежените върхове на Андите, Ла Пас е добре познатата на всички столица на Боливия. Това е и административната столица на страната. Конституционната столица е значително по-далеч, в град Сукре. Градът става силен по време на колониалното управление, благодарение на добива на сребро. Промишлеността в развиващия се Ла Пас превръща града в яростен съперник за икономическа и политическа власт.
Южна Африка
Източник: iStock
Южна Африка е единствената държава, която има три столици, които споделят правомощия между регионите. Разположен между бреговата линия и планината Тейбъл, Кейптаун е столица на британската колония Кейп. Той остава законодателната столица. Известна с очарователния си цъфтеж на жакаранда през септември, Претория е домът на административния клон. Третата столица на Южна Африка е спокойният Блумфонтейн, който служи като съдебна столица на страната.
Чили
Източник: iStock
Членовете на националните административни и съдебни органи на Чили могат да се насладят на снеговалежа и скалистите върхове около официалната столица Сантяго. През 1990 г. обаче страната получава втора столица. Националният законодателен орган се намира във Валпараисо. Разположен край Тихия океан, историческият център, включен в списъка на ЮНЕСКО, е колоритен скъпоценен камък с бохемски привкус.
Малайзия
Източник: iStock
Известен с нощния си живот, Куала Лумпур е смесица от минарета, футуристични кули и улични пазари. Това е и седалището на законодателната власт и официалният дом на монарха на Малайзия. Въпреки това през 1995 г. правителството започва изграждането на Путраджая, по-тих метрополис, който се увива около масивно изкуствено езеро. Това е домът на правителството на страната и съдебната система.
Кот д'Ивоар
Източник: iStock
Дом на основните правителствени функции, Ямусукро става втората столица на страната през 1983 г. Родното място на президента Феликс Уфуе-Буани, управлявал от 1960 до 1993 г., това е политическата и административна столица на държавата. Въпреки това, в сравнение с първоначалната столица Абиджан, Ямусукро остава някак не толкова известен. Като седалище на правителството, Абиджан може да се похвали с красива архитектура, интересна художествена сцена и оживени пазари.
Бенин
Източник: iStock
Западноафриканската държава Бенин има две столици: Порто-Ново и Котону. Порто-Ново е вторият по големина град в страната и дом на Националното събрание на Бенин. Седалището на правителството се намира в енергийния пристанищен град Котону. Популярен сред туристите, той посреща хора с цветна суматоха и танцувални ритми.
Кралство Есватин
Източник: iStock
По-рано известна като Свазиленд, тази страна без излаз на море предлага драматично разнообразен пейзаж. Разположен в сърцето на хълмовете Длангени, Мбабане е административната столица. Въпреки това, ако искаме да видим абсолютния монарх, трябва да се отправим към Лобамба - кралската столица.
Шри Ланка
Източник: iStock
Крайбрежният град Коломбо е изпълнителната и съдебната столица на Шри Ланка, както и най-големият град и финансов център. Въпреки това, Шри Джаяварданапура Коте, често наричан Коте, е законодателната столица на страната и домът на сградата на парламента на Шри Ланка.
Танзания
Източник: iStock
През 1973 г. правителството на Танзания обявява, че се премества от крайбрежната столица Дар ес Салам в централно разположение Додома. Но докато в Додома се помещават всички официални сгради в страната, голяма част от правителствения бизнес все още се извършва в Дар ес Салам.
Лаос
Източник: iStock
Единствената държава без излаз на море в Югоизточна Азия Лаос някога е била монархия с две столици. Виентян беше и все още е административна столица. Луанг Прабанг е кралската столица.