Изследване, направено от шведски онколог показва, че жените, които редовно се излагат на слънчева светлина, за да придобият бронзов загар, живеят по-дълго.

Проф. Хакан Олсен установил, че ползата за здравето от излагането на слънце "многократно надвишава" опасността от рак на кожата. Витамин Д, който се произвежда в тялото по време на слънчевите бани, предоставя жизненоважна защита срещу съсиреци в кръвта, диабет и някои видове тумори.

Изследването на шведския учен сред 40 000 жени противоречи на предупрежденията, че излагането на слънце е причина за увеличаването на опасността от рак на кожата. Неговото проучване показва, че излагането на слънце помага за предпазването от съсиреци в краката. Тези съсиреци, известни като дълбоки венозни тромбози, са значително по-често срещани през зимата, отколкото през лятото.

Проф. Олсен, който представи изследването си пред Шведското сдружение по медицина, се позовава и на други проучвания, показващи, че повече хора се разболяват от диабет през студените месеци и причината за това е липсата на витамин Д.

Той изследвал излагането на слънце от жените и разпространението на болести като сърдечни заболявания, диабет и злокачествен рак на кожата. "Нашето изследване показва, че жените, които се пекат активно на слънце, живеят по-дълго", заяви той. Според проф. Олсен ракът на кожата не се дължи единствено на излагането на слънце.