Женските лица се оценяват като по-привлекателни от мъжките, дори когато оценката идва от други жени. Това показва най-мащабното изследване досега върху визуалната привлекателност, което проследява как работи т.нар. "разлика в половата атрактивност" и как тя се променя през живота.

7 известни жени, станали популярни като кралици на красотата

7 известни жени, станали популярни като кралици на красотата

От Мишел Пфайфър до Гал Гадот

Екипът на д-р Еуген Василивицки от Института "Макс Планк" за емпирична естетика анализира повече от 1.5 милиона оценки на 17 хил. лица, събрани от близо 30 хил. участници в 76 държави. Данните показват, че средностатистическото женско лице се възприема като по-привлекателно от около 60% от мъжките лица.

И това важи за хора от цял свят - наблюдава се в различни култури и среди. Интересно е, че жените дават най-високи оценки на други жени, а най-ниски - на мъжете. Разликата е налице независимо от сексуалната ориентация на оценяващите. Когато хората оценяват собственото си лице, разлика между половете не се наблюдава.

Резултатите са универсални по цял свят

Източник: iStock

Резултатите са универсални по цял свят

Според учените част от разликата се дължи на структурни особености на лицето. Мъжките лица са по-правоъгълни, докато женските са по-закръглени.

И двата пола обаче показват предпочитание към по-закръглени форми, което може да обясни защо женските лица се възприемат като по-привлекателни.

Според изследването, привлекателността отслабва с възрастта

Източник: iStock

Според изследването, привлекателността отслабва с възрастта

Един от най-интересните резултати е, че разликата в привлекателността намалява с възрастта. От около 18-годишна възраст предпочитанието към женски лица започва да отслабва и до около 80-годишна възраст почти изчезва.

Идеята, че жените са "по-красивият пол", присъства в езика и културата от векове - от английското the fairer sex до немското das schöne Geschlecht и френското le beau sexe, припомнят Guardian.