От утре, 19 май, започват квалификациите за участие в тазгодишното издание на Roland-Garros (French Open) - вторият за годината турнир от големия шлем и най-големият, когато стане дума за игра на клей.

Без победа на клей преди Roland-Garros - резервният план на Новак Джокович е задействан

Без победа на клей преди Roland-Garros - резервният план на Новак Джокович е задействан

Ето къде ще трупа опит сърбинът

Всички най-добри играчи в Тура имаха възможност да се подготвят за Roland-Garros и да привикнат към спецификите на играта на клей през изминалите три големи турнира - Monte-Carlo Masters, Madrid Open и Italian Open.

Новак Джокович, който загуби първото място в ранглистата преди година и оттогава играта му страда доста, отпадна още след първия си мач на Monte-Carlo Masters и Madrid Open и пропусна Italian Open за първи път от 18 години. Като последен шанс да се подготви за играта на клей сърбинът вижда Geneva Open, който стартира днес, 18 май.

Снимка 716586

Източник: iStock

Тенисът на клей е доста по-различен от този на трева или твърди кортове и това не е тайна за феновете, защото много тенисисти през годините са обръщали внимание на това. Като за някои именно клеят е най-трудната настилка за игра, докато за други - тя е хлъзгавият път до славата.

Какво им е специалното на кортовете на Roland-Garros

Клеят като настилка е най-физически взискателният и най-финият откъм техника, когато става дума за тенис. Ето защо дълги години не се намираше абсолютен властелин на Roland-Garros, докато не се появи Рафаел Надал, разбира се, който спечели турнира цели 14 пъти.

Историята на клея е доста интересна и връща чак през 1880 г. в Кан, където братята Реншоу са използвали натрошена теракота, за да покриват с нея тревни кортове, предпазвайки ги от високите температури.

Снимка 716587

Източник: iStock

С годините обаче тази техника се е променила и усъвършенствала и в наши дни клей кортовете са съставени от цели пет слоя с обща дебелина от 80 см.

5. Дренаж (камъни)

4. Натрошен чакъл - поне 30 см

3. Клинкер - 7-8 см

2. Натрошен бял варовик - 6-7 см

1. Натрошени червени тухли - 2 милиметра

Клеят е далеч по-бавна за игра настилка, което предполага повече техника, отколкото бързина и сила в разиграванията. Ето защо движението по корта се оказва по-предизвикателно и важно.

Снимка 716584

Източник: GettyImages

1.1 тон - толкова червен клей е необходим за направата на един корт на Roland-Garros, докато за тази на Philippe-Chatrier, който е и най-големия - 1.5 тон. Осем души пък са нужни, за да бъде подготвен всеки един корт за игра.

Общо около 100 души са нужни за поддържането на кортовете по време както на квалификациите, така и на целия турнир до финала.

Как се поддържат кортовете по време на Roland-Garros

От официалния сайт на турнира разбираме, че всяка сутрин кортовете биват откривани и заравнявани. По време на мачовете, или по-точно между сетовете, кортът отново се заравнява, а линиите биват почистени.

Коя е Ейса Гонсалес - предполагаемата нова половинка на Григор Димитров

Коя е Ейса Гонсалес - предполагаемата нова половинка на Григор Димитров

Ето с кого е излизала актрисата преди това

След приключването на даден мач следва отново заравняване, почистване и напояване с вода. Вечер пък, за да са готови за утрешния ден, кортовете биват поливани обилно с вода.