През февруари NASA направи поредната голяма крачка за човечеството, приземявайки успешно марсохода Perseverance на повърхността на Червената планета. Той вече започна своите изследвания на условията за живот там, а междувременно ние с любопитство научихме историята на Диана Трухильо - директор на полета на Perseverance.
Днес тя е авиокосмически инженер от Американската космическа агенция и се надява с нейните усилия и тези на колегите й да може скоро (вероятно в рамките на година) да отговори на въпроса, който всички си задаваме - дали сме сами във Вселената.
Трухильо е една от малкото испаноговорящи жени в тази специфична сфера на работа. Тя никога не забравя корените си и как едва на 17 емигрира в САЩ от Колумбия.
LIVE NOW
— NASA JPL (@NASAJPL) September 15, 2020
Come meet Mars 2020 engineer Diana Trujillo to learn more about @NASAPersevere’s robotic arm and what the rover will be up to when it lands on Mars on Feb. 18, 2021. https://t.co/6xDEE7X3pJ #CountdownToMars pic.twitter.com/8aqPCMN82q
А още като малко дете, е обичала да лежи, да гледа небето и да си мисли, че там горе има нещо, което е по-добро от това тук. За нея там е и едно по-безопасно място, защото израства на място, където насилието по улиците е ежедневие.
Колумбийката живее в крайна бедност само с майка си. Идва от общество, в което жените не е прието да градят кариера и да постигат мечтите си. Тя обаче решава да не следва тези остарели принципи и едва 17-годишна се качва на самолета за Маями с 300 долара в джоба и без да знае английски.
Започва да работи като домашна прислужница, за да може да си плаща колежа и да се издържа. Успява да влезе в Университета във Флорида, където завършва аерокосмическо инженерство. И това е поредната възможност да достигне до голямата си цел - Космоса.
Every mother should make sure their daughters learn #DianaTrujillo's story. She's an inspiration for young girls (and women) everywhere. #NASA #STEM https://t.co/glaNRgtUiL pic.twitter.com/vfRMyiQkDb
— rickey ex gold (@messagemasseuse) February 26, 2021
Трухильо кандидатства в Академията на NASA през последната си година следване и се превръща в първата испаноговоряща жена емигрант, която е приета. През 2009 г. започва работа в космическата агенция и става инженер по телекомуникационни системи на марсохода Mars Curiosity, който кацна успешно на Марс през 2012 г.
Пряк резултат от труда на колумбийката е създаването на роботизирана ръка, което Perseverance ще използва за събиране на проби от скали на Марс по време на своята мисия. По нейна инициатива се състоя и първото по рода си живо предаване на испански на кацането на марсохода, предава People.
Perseverance, NASA’s new rover, landed in Mars. This marked the agency’s first-ever broadcast of the arrival of a planetary landing in Spanish. Congratulations Diana Trujillo, head of the engineering team of Perseverance’s robotic arm. @FromCaliToMars #JuntosPerseveramos #NASA_es pic.twitter.com/OjzEd5Hsta
— Alexandra Popma (@Alepopma) February 19, 2021
Освен да помогне за разбирането и анализирането на Космоса, Трухильо е приела за своя мисия и да покаже на всички испаноговорящи, емигранти и жени в нейното предишно положение, че няма невъзможни неща и единственото, което се изисква, е да не спираш да преследваш мечтите си.