Вчера, 18 февруари, космическата агенция на САЩ направи исторически пробив на Марс. Цял свят наблюдава на живо как марсоходът Perseverance кацна успешно на повърхността на Червената планета, а минути по-късно получихме и първите снимки от там.

Обединените арабски емирства, сондата Hope и навлизането й в орбитата на Марс

Кой взе предимство в космическата надпревара за Марс

Става все по-интересно

Марсоходът полетя в Космоса с ракетата-носител Atlas V през юли 2020 г. След 203-дневно пътуване и изминати 473 милиона километра, Perseverance се приземи в областта на широкия 45 километра кратер Джезеро на Марс.

2 263-килограмовият роботизиран геолог и астробиолог с приблизителните размери на автомобил ще бъде подложен на няколкоседмични тестове, преди да започне двугодишното си научно изследване на района, в който се приземи.

Марсоходът ще изследва скалите и утайките на древното езеро и делтата на река Джезеро, където преди 3.5 милиарда години е имало вода, за да характеризира геологията на региона и миналия климат. Основната част от неговата мисия обаче е астробиологията, включително търсенето на признаци на древен микробен живот.

За да бъде успешна тази мисия, Perseverance ще събира проби от повърхността на Марс, които ще се връщат на Земята за изследване от NASA и ESA (Европейската космическа агенция). Анализът ще се извършва с уреди, които са прекалено големи, за да бъдат изпратени на място на Червената планета.

NASA, изстрелването на марсохода Perseverance и каква е мисията му на Червената планета

Провал ли е новата мисия на NASA на Марс

Хюстън, имаме проблем

Към марсохода има прикрепен и миниатюрен хеликоптер, който ще направи първия задвижван, контролиран полет на друга планета. Ако всичко е успешно, той ще успее да добави и въздушно измерение към изследването на Марс, за да се сглоби по-подробно общата картина.