Едва ли има някой, който да не е чувал за непоносимостта на вампирите към чесъна. Това твърдение е толкова популярно и старо, че не се бяхме замисляли откъде тръгва и каква е историята около него.
"От научна гледна точка, чесънът наистина е едно от чудесата на природата", казва Ерик Блок, признат професор по химия в държавния университет Олбани в Ню Йорк. Без да иска да каже, че е вълшебен, ученият има предвид безбройните ползи на ароматния зеленчук за здравето.
А основната заслуга се дължи на веществото алицин в чесъна. Това е основното "сярно съединение, което (за кратко) се отделя, когато срежем скилидка чесън", уточнява още Блок.
Източник: iStock
По принцип ролята на изгарящите и миризливи съединения в алицина е да предпазват скилидката от неприятелите в почвата. Но именно от него тръгва и популярната художествена измислица, че те гонят и вампирите.
Още през Средновековието някои европейци вярвали, че митичните чудовища са създадени от кръвна болест. Те смятали, че чесънът е силен ентибиотик и затова решили, че може да убие кръвопийците.
От Природонаучния музей Карнеги обясняват произхода на това твърдение и с едно от най-редките медицински състояния порфирия. Тя обединява група от заболявания на кръвта, които се причиняват от дефектен ензим.
Въпросният ензим е нужен на телата ни, за да създадат хем - тъмночервените съединения, които съдържат желязо и помагат за транспортирането на кислород в тялото.
В резултат на усложненията от заболяването кожата става по-бледа и венците се свиват, заради което зъбите изглеждат по-големи.
Източник: iStock
Консумацията на чесън, както и слънчевата светлина, могат да влошат симптомите, затова и хората с порфирия ги избягват. Ето от тук идва и прочутата "фолклорна връзка", както професор Блок нарича мита за чесъна и вампирите.
Доклад от 2014 г., публикуван в QJM: An International Journal of Medicine, обяснява и още една типична черта на популярните герои от филмите на ужасите. Пиейки човешка кръв, "вампирите (или болните от порфирия) теоретично могат да попълнят запасите си от хем", цитират учените от CNN.