Олена Зеленска е родена като Олена Кияшко. Майка й е инженер и мениджър в строителна фирма, а баща й е професор в техническо училище. И тя, и Володимир Зеленски, са единствени деца. И двамата са израснали в рускоезични семейства и по-късно са научили украински. Те са на 11 години, когато пада Берлинската стена, и в прогимназията, когато Украйна получава своята независимост през 1991 г.
Aerosmith и The Beatles са нейният юношески саундтрак. "Бяхме тийнейджъри в последните дни на Съветския съюз", казва тя. "Светът започна да се отваря за нас." Това е още една причина, поради която нахлуването на Русия в Украйна е такъв шок. "Когато някой започне да ни казва, че няма украинци и че украинецът е просто лош руснак, ние не го вярваме", категорична е първата дама. "Хората, родени в независима Украйна, сега са на 30 години. Това е ново поколение. Така че никой в Украйна не може да разбере техния претекст или причини да нахлуят."
В университета, където се запознават и започват да излизат, Зеленска завършва архитектура, а Зеленски учи право, но скоро и двамата сменят курса, за да се посветят на сатиричната комедия. Първоначално тя има съмнения относно изкарването на прехраната им от комедията. Но комедийната трупа, ръководена от Зеленски, печели изключително популярен конкурс. "Така че имахме добра основа", казва тя. Трупата продължава да печели многократно и през 2003 г. Зеленски и приятели, включително Зеленска, основават "Квартал 95" - продуцентска компания, която става една от най-големите в рускоезичния и украиноговорящия свят. Те я кръщават на района в Кривой Рог, където израстват.
През 2015 г. Зеленски издига още повече репутацията си, като участва в телевизионния сериал "Слуга на народа", където играе гимназиален учител, който критикува корупцията на управляващата класа и се оказва избран за президент на Украйна.
Няколко години по-късно през 2019 г. Зеленски превръща ролята си в реалност - печели президентските избори, като побеждава Петро Порошенко, бизнесмен, който е на власт от 2014 г. А това тласва Украйна по-близо до Европа и по-далеч от Русия.
"Ще бъде само един мандат, ще се опитаме да променим страната към по-добро, а след това ще отида и ще стана продуцент отново, ще направя филм въз основа на моя опит и ще спечеля Оскар", споделя Зеленски тогава.
Да бъде първа дама не е роля, която Олена Зеленска някога е искала да играе. "Харесва ми да съм зад кулисите - това ми отиваше", казва тя пред Vogue.
"Преместването в светлината на прожекторите беше доста трудно за мен." Но когато започва войната с Русия, тя не иска от съпруга си да бяга. И като много други нейни сънародници украинци в тази война, Зеленска се справя с положението с много смелост. "Опитвам се да дам най-доброто от себе си", казва тя.
Зеленска не крие, че в първите седмици след избухването на войната всички са били просто шокирани, но след Буча разбират, че това е война, целяща да унищожи всички. Война на изтребление.
"Това бяха най-ужасните месеци в моя живот и в живота на всеки украинец. Честно казано, не мисля, че някой е наясно как сме се справили емоционално". Това, което я вдъхновява, са нейните сънародници. "Ние очакваме с нетърпение победата. Не се съмняваме, че ще победим. И това е нещото, което ни кара да продължаваме", коментира тя.
Но докато в началото на войната Зеленски често се появяваше по медиите в Украйна и по света, умолявайки Съединените щати и Европа да изпратят оръжие и помощ, Зеленска и децата им бяха изчезнали от погледа на обществеността. В онези трудни дни Зеленска остава заета, като изпълнява официалните си задължения на първа дама, провеждайки писмени интервюта, опитвайки се все пак да движи някои от инициативите си през военно време.
"Дневният ми график нямаше нито един свободен момент, нямах време просто да седна и да започна да мисля за лоши неща", споделя първата дама. Тя помага на сина си с онлайн обучението, което се оказва предизвикателство, тъй като им е трудно да бъдат онлайн в реално време. Децата играят настолни игри и четат. Междувременно тя препрочита "1984" на Джордж Оруел. "Това е ужасно съвпадение. Това е картина на това, което се случва в Русия тези дни."
Известно време Зеленска не може да общува нито със съпруга си, нито с родителите си. Преди войната тя говори с майка си по телефона всеки ден. "Дори не знам как щях да оцелея тези месеци, ако бяхме разделени", казва тя за децата.
Президентът Зеленски обаче все още не е успял да види децата си от съображения за сигурност. "На него му е ужасно трудно. Той страда. Както и децата ми, защото не могат да се виждат", разкрива първата дама на Украйна.
Подобно на толкова много украински семейства, и семейството на Зеленски е разделено. Около девет милиона украинци са избягали от страната от началото на войната, повечето от тях жени и деца. Мъжете на възраст между 18 и 60 години са длъжни да останат и се насърчават да служат в силите за териториална отбрана. Приблизително 5000 украински цивилни са загинали, но вероятно са и повече, а в пиковете на сраженията администрацията изчислява, че губи по 200 войници на ден.
Володимир Зеленски разкрива, че разбира защо милиони украинци са избягали от страната, но тези, които са останали, трябва да бъдат пример за подражание, като се започне със семейството му.
"Вярвам, че Олена играе много силна роля за Украйна, за нашите семейства и за нашите жени", категоричен е украинският президент.
От Vogue питат Зеленски как войната е засегнала собственото му семейство. "Като всеки обикновен човек, аз се тревожех до болка за тях, за тяхната безопасност. Не исках да бъдат излагани на опасност", казва той. "Не става въпрос за романтика. Става въпрос за ужасите, които се случваха тук, в покрайнините на Киев, и всички онези ужаси, които се случват сега в нашата страна, в окупираните територии", продължава президентът. "Но, разбира се, че ми липсваха. Толкова много исках да ги прегърна. Исках да мога да ги докосна", споделя още Володимир Зеленски, като не крие, че се гордее със съпругата си и с това как се е справила, и продължава да го прави. "Тя е много силна личност. И вероятно е по-силна, отколкото си е мислила. Всяка война вероятно изважда качества, които никога не сте очаквали, че притежавате."
Ако Зеленски е малко твърд, казвайки, че Зеленска е страхотна майка, която приема отговорностите си като първа дама много сериозно, той веднага се размеква, когато го питат за нейните човешки качества, общото им минало, какво хората трябва да знаят за нея. "Разбира се, тя е моята любов. Но тя е и най-големият ми приятел", категоричен е той. "Олена наистина е най-добрият ми приятел. Освен това е патриот и много обича Украйна. Вярно е. И тя е отлична майка."
Сега в решаващата нова фаза, когато Украйна се бори за международна подкрепа и нова военна помощ, ролята на първата дама вече не е второстепенна. След като прекара първите месеци на войната в укритие, Зеленска се появи пред обществеността, за да се превърне в лице на своята нация - лице на жена, лице на майка, лице на съпричастен човек.
Тетяна Соловей, бивш редактор на Vogue Украйна, която живее в Лондон, казва, че появата на Зеленска е от решаващо значение. "Женските гласове в тази война трябва да бъдат чути, трябва да бъдат представени", казва тя. Зеленска е "първата, която говори за човешките преживявания по време на войната".
Първата дама е помогнала на Украйна да заяви собствения си глас. В началото на войната "целият медиен пейзаж беше: "Байдън каза", "Борис Джонсън каза". Какво мислят по-големите играчи за Украйна, какво иска Путин", казва тя. "Нейното присъствие в медиите помага да се придаде това усещане за представителност на Украйна като страна, която има право да бъде чута, да говори, да бъде смятана за значима."
Така дългогодишната комедийна писателка, превърнала се в украинска първа дама Олена Зеленска се появи на корицата на Vogue, за да покаже женското лице на войната. Без бижута, почти без грим, а зад гърба ѝ - чували с пясък. Първата дама на една страна, в която бушува страшна война - така известната фотографка Ани Лейбовиц показва съпругата на украинския президент Зеленски.