Любов, свобода и усмивка - това са трите думи, с които Милица Гладнишка описва себе си, като допълва, че обича хората, животните и природата. Върши това, което харесва. Не изпитва страх да се опълчи на някого или нещо, дори с риск да загуби пари, работа или съня си.

Единственото, което не би жертвала, е свободата си. А по природа вижда първо хубавото и смешното, което я крепи и я прави силна в трудни моменти.

Пак с любов, свобода и усмивка Милица описва и работата си, като признава, че през живота си "воюва" за това да работи по проекти, които харесва, защото за нея няма по-голямо удоволствие от това да върши любимата работа.

Отказвала е много добри предложения за телевизионна водеща, участия в риалити формати за много пари - също. Не заради друго, просто защото не изпитва удоволствие и не вижда смисъл. А щом не го вижда, просто не го прави.

Най-голямото предизвикателство в кариерата й е как да отстоява правата си на артист. Как да промени клаузи в договорите, които я унижават и ограничават свободата ѝ.

"Много е трудно, но не е невъзможно. Всичко е игра. Бъди силен и не се страхувай да заявиш исканията си. Ако наистина имат нужда от теб - ще приемат условията ти. Ако си маловажен за тях - и те са маловажни за теб", категорична е Милица.

Именно заради любовта и отдадеността, с която работи, тя гради все по-успешна кариера не само в телевизията и театъра, но и на музикалната сцена. Защото макар повечето хора да свързват името на Милица Гладнишка с телевизионните и театралните ѝ роли, тя може да пее - и то фантастично. На малцина е известен фактът, че Милица има номинация "Аскеер" за театрална музика към спектакъла "Бягства" на Веселка Кунчева.

"Учудват се, когато дойдат за първи път на концерт. Тогава и осъзнават, че аз не съм неопитна певица, а музикален звяр."

И не го казва, защото се хвали, а просто защото е минала деветгодишна "каторга" (както сама я нарича) по свирене на класическо пиано и солфеж, три години оперно пеене, а после и през няколко групи, докато започне да работи с най-добрите музиканти в България.

Именно натрупаният опит през годините я кара да се чувства еднакво сигурна в почти всеки музикален жанр, независимо дали става дума за джаз, поп, рок, хаос, транс или фюжън. "Е, все пак не мисля, че мога да пея като чернокож изпълнител, защото са изумителни техничари."

И макар да е постигнала много, все още има изпълнители, с които не е била на една сцена, а много ѝ се иска. Като Лейди Гага например, с която да направят "изтрещял джаз концерт". Но докато това е само идея, то джаз проектите на Милица Гладнишка са сред обичайния ѝ репертоар.

Снимка 381184

Източник: Личен архив

"На тези, които се стряскат от заглавия като "Да хвърлим операта в джаза" - заради страшните думи опера и джаз, мога да кажа, че програмата ни е адски забавна, а лудостите, които приказвам между парчетата, карат хората да се люшкат от смях като тръстика в японско езеро".

И така на границата между кино, театър и музика, Милица еднакво добре се справя с всичко, затова обича и всяко свое участие, независимо от попрището. Обича го, защото е незабравимо и защото всеки път се трогва от любовта на хората, които са дошли на концерт или представление.

"Целували са ми ръка и мъже, и жени. Чувствам се неудобно, когато ми искат автограф, защото имам от великата Гена Димитрова и не си и помислям, че аз мога да съм човекът, който дава автографи", споделя Милица, като допълва, че всяко шоу с колегите ѝ е празник, а колкото и да е уморена или да ѝ се спи, когато чуе първите акорди на бандата, всичко се променя.

"Запалвам и горя до последния тон. Такава емоция не можеш да забравиш. Тя ти липсва ежеминутно."

За последен път видяхме Милица Гладнишка на 34-ото издание на Празниците на изкуствата Аполония в Созопол. То беше и четвъртото ѝ до момента. През годините тя е част от програмата на фестивала с джаз проектите "Дивото зове", "Да хвърлим операта в джаза" с Михаил Йосифов секстет, с биг бенда на БНР, начело с Антони Дончев, а през септември участва и със своя музикален стендъп спектакъл "Титанично".

"Титанично"

Източник: Личен архив

"Титанично"

Какво може да очаква човек от "Титанично"?
Пищни рокли, смях, черен хумор, музика и кино, "натъпкани" в шоу от час и половина. Ще разбере защо мъжете са били прецакания пол на Титаник, кое е по-хубаво: голямото или малкото и как да стопите леда в уискито и да си го върнете на айсберга. 

Има ли нещо, което Милица Гладнишка не може?
Не мога да танцувам. Ако го сравнявам с пеенето и играенето, съм абсолютното въплъщение на пън.

Кои от чуждестранните изпълнители ви вдъхновяват?
О, много са. Като започнем от неизвестните средновековни музиканти, минем през композитори като Чайковски, Карл Орф, Густав Холст и стигнем до Фреди Меркюри и британската група Muse. Обожавам филмовата и музиката от видео игрите Castlevania , Oblivion, "Принцът на Персия" и "Батман".

А от родната сцена?
"Мистерията на българските гласове". Това е космическа музика, създавана от космически инструмент, какъвто е нашият величествен хор.

За какво ви липсва време и какво обичате да правите, ако имате свободно?
Нямам време за четене на книги, за фитнес, за диети, за катерене по планините, за плуване.

Но имам време за плевене на двор, чистене на мазе, готвене на кучетата, пазаруване за две къщи, готвене за две къщи и между тези неща по някое представление, сериал, концерт или дублаж.

"Титанично" (3 октомври) е в театър "Сълза и смях". 
"Брачни безумия" (11 октомври) е отново в Сълзата.
Кино вечер (13 октомври) е в клуб "Терминал 1".
"Да хвърлим операта в джаза" (19 октомври) е в клуб "Сити стейдж".
"Бонд. Джеймс Бонд" (28 октомври) е в зала "България" със Софийска филхармония.
Ladies of Jazz
(20 декември) концерт с Камелия Тодорова, Рут Колева и Fingerstones е отново в зала "България".