След години на разправии, емблематичната британска рок група Pink Floyd се съгласи да продаде своите права върху записаната музика на Sony Music за приблизително 400 милиона долара, потвърдиха източници на Variety.

Роджър Уотърс, Марк Зукърбърг, „Another Brick in the Wall (Part 2)“ и скандалът с авторските права за песента

Защо Роджър Уотърс нарече Марк Зукърбърг „идиот“

Изкуството да кажеш „не“, дори ако изгубиш огромна сума

Сделката, една от най-големите от многото през последните години, очевидно най-накрая е сключена, въпреки десетилетия продължаващи вътрешни борби и горчиви думи между членовете на групата, особено между главните автори на песни Роджър Уотърс и Дейвид Гилмор. В сделката, в която участват също барабанистът Ник Мейсън, кийбордистът Ричард Райт и основателя и текстописец Роджър "Сид" Барет, включва права върху записана музика, но не и писане на песни, които се държат от отделните автори, както и права за име и подобие, което включва стоки и т.н.

На чисто бизнес ниво каталогът със записана музика на Pink Floyd, да не говорим за правата му за мърчандайзинг, е един от най-ценните в съвременната музика, с класически албуми като Dark Side of the Moon, The Wall, Wish You Were Here, Animals, Meddle", Piper at the Gates of Dawn, More и др.

През последните няколко години Sony е похарчила над един милиард долара за каталози от правата на Брус Спрингстийн, Боб Дилън и Queen извън Северна Америка (с подкрепата на инвестиционни фирми като Eldridge Industries) и никога не е коментирала официално сделките. 

Продажбата на каталога е от няколко години с обявена искана цена от 500 милиона долара и групата беше близо до сделка през 2022 г., но горчивите вътрешни борби между членовете на групата - главно заради противоречивите политически изявления на главния текстописец Роджър Уотърс срещу Израел и Украйна и в полза на Русия, усложниха изключително много сделката и изплашиха редица "ухажори". Всъщност коментарите на Уотърс, които го превърнаха в трън в очите на всички, освен на най-големите му фенове, и му костваха сделката за соло звукозапис, обезцениха каталога.

Изненадващо, сделката приключва, тъй като многофронтовите войни на Израел в Близкия изток достигат нов връх на насилие, което отваря Sony пред буря от критики за плащането на толкова огромна сума на Уотърс, който категорично отрече, че е антисемит, но е доста недвусмислен по отношение на яростните си критики към правителствата на Израел, Украйна и Съединените щати и силните си изявления в подкрепа на Русия и Владимир Путин.

Сред много други провокативни изявления, Уотърс сравни Израел с нацистка Германия и каза, че нахлуването на Русия в Украйна "не е било непровокирано". Концертите на Уотърс през 2022 г. в Полша бяха отменени, заради коментарите му за съседна Украйна. "Ти си антисемит до сърцевината си", каза съпругата на Гилмор, писателката Поли Самсън, на Уотърс в X. "Всяка дума на съпругата ми е очевидно вярна", добави Гилмор. Уотърс отхвърли коментарите им като "заядливи и изключително неточни".

Гилмор наскоро каза пред Rolling Stone, че се интересува от продажба по-малко поради финансови причини, отколкото "да се отърве от вземането на решения и аргументите, свързани с поддържането му", което той описва като "моята мечта".

“Hey, Hey, Rise Up”, Pink Floyd и песента, вдъхновена от украински музикант, която събра групата 30 години по-късно

Легендарното завръщане на Pink Floyd

Какво вдъхнови групата за нова песен 30 години по-късно

Компаниите, които бяха близо до сделка с групата през 2022 г., за които се твърди, че са Hipgnosis, Warner Music и BMG, всички имаха промени в ръководството оттогава, а по-рано тази година BMG изхвърли Уотърс от списъка си като солов изпълнител. Коментарите на Уотърс бяха основен фактор за разпадането на сделките, въпреки че различни други фактори, включително нарастващи лихвени проценти, данъчни проблеми и потъващата стойност на британския паунд, също изиграха роля.