Днес отбелязваме Световния ден за борба срещу вируса на СПИН. Здравната статистика сочи, че всеки ден в света около 7 100 души се заразяват с вируса. За щастие България е една от страните със сравнително ниско разпространение на ХИВ-СПИН .

Когато вирусът се появява никой не е знаел точно от къде е дошъл. За първи път той е открит преди 35 години, когато се е смятало, че от него се заразяват само хомосексуални мъже. Тогава никой не е знаел къде е първоизточникът. След години на най-различни хипотези, днес учените много добре знаят как ХИВ вирусът е причинил световната СПИН пандемия.

Това, което се знае със сигурност е, че HIV е засягал маймуни в Западната част на централна Африка. Според учените причина за заразяването на хората е консумирането на заразено месо. Но дори тогава не е било задължително това да се превърне в широко разпространен здравен проблем, съобщава в материал по темата BBC.

Нуно Фария и група учени от университета в Оксфорд във Великобритания са създали родословно дърво на ХИВ. Според тях, първият човек, който се е заразил с HIV вероятно датира още от 1920 година.

Учените достигат и до най-вероятния първоизточник на заразата. Това е град Киншаса, сега столицата на Демократична република Конго. През 1920 г., Конго е белгийска колония и Киншаса, тогава известен като Леополдвил, току-що е станал столица.

Градът е бил много привлекателна дестинация за млади работещи мъже, които търсят късмета си. В населеното място естествено процъфтяват както търговията, така и проституцията. Вирусът започва бързо своето разпространение, тъй като столицата на Конго тогава е бил един от най-добре свързаните със света градове в Африка.

Не е изненадващо, че проституиращите заемат своята голяма роля при разпространението на болестта. Но не по-малко важни са ролите на търговията, разпадането на колониализма, и обществено-политическата реформа през миналия век, смятат учените.