Това е първият съвместен проект между Градската галерия в София и Софийския университет в общия стремеж за популяризиране на съвременното изкуство и активиране на общуването с него.
Произведенията напускат депата на СГХГ, за да потърсят диалог в една жизнена и динамична среда.
Изложбата разглежда аквариума като умален модел на света. Едно опитомено пространство, в което съществува живот със своите радости и драми. Идеята тръгва, от една страна, от самите изложбени пространства, които със своите стъклени витрини приличат на аквариуми. От друга страна, препраща към учебното заведение като инкубатор на жизнени процеси.
В изложбата участват едни от най-изявените съвременни български художници, чиито работи се намират в колекцията на Софийска градска художествена галерия. Сред тях са Сашо Стоицов, Мариела Гемишева, Красимир Терзиев, Михаела Власева, Надежда Олег Ляхова, Иван Костолов, Расим, Иван Мудов и др. Показани са живопис, фотография, обекти, инсталации.
Избраните работи изследват човешкия образ в неговите взаимоотношения със средата. В случая това е конкретният град в конкретната държава в конкретното време: София-България-началото на 20-ти век.
Какво се случва със съвременния човек днес и тук? Променили ли са се неговите възприятия за света и начините на общуване с другия? Разчитаме ли по произведенията на съвременните художници промените на света, в който живеем?
Изложбата представя най-актуалните тенденции в съвременното изкуство с оригинални и социално активни творби.
Софийска градска художествена галерия работи с млади художници и изкуствоведи, развива специални програми за интегрирането им в художествените процеси. В този смисъл едно сътрудничеството със СУ "Св. Климент Охридски" е интересно и ползотворно в процеса на намиране на нови публики.