Връщайки се назад в 80-те и 90-те години човек осъзнава не само колко се е променил света, а и колко е пораснал самия той. Настоящата статия е за всички не пораснали деца от поколението на онези две десетилетия, когато думата "пънк" все още бе израз на бунтарство и антимода.

Днес терминът се свързва главно с нашумелия по-късно скейт пънк и незнайно защо имо музиката. Бунтарството остана назад в годините, а твърдият звук бе заменен от странни комбинации с тийн поп, а идеята до такава степен се измени, че се превърна в нещо по-различно, нещо друго и неприемливо от старите пънк фенове. 

След като днес не може да бъде вчера, нека извадим прашните аудио касети от библиотеката в старата детска стая и се насладим на малко истински, твърд, брутален пънк.

1. The Ramones - Първата пънк рок банда! Други групи като The Stooges, The new York Dolls и Sex Pistols поставят основите на стила, но The Ramones са първите, които успяват да дадат ясна форма на идеалите на този жанр. Те се отличават с проста, лесна мелодична музика сведена до 4 акорда, неустоими безсъдържателни текстове и значително ускоряване на темпото - нещо, с което самите Beatles започват. Те се превръщат в безспорни лидери на пънк рок сцената в Ню Йорк.

 

2. The Sex Pistols - Мнозина ще възразят за определеното им второ, а не първо, място, но както споменахме по-горе те може да са поставили основите за краткото си съществуване, но да кажем, че The Ramones свършват останалата работа. Независимо от това бандата заема много важно място в музикалната история. Със своите нихилистични текстове и насилие на сцената, Sex Pistols променят посоката, в която върви rock&roll-а завинаги. В родната им Великобритания те биват обявени за опасни, а концертите им забранявани. Това не ги спира да продължат открито да пропагандират своята независимост и новаторство.

 

3. The Clash - Докато The Sex Pistols се славят със своя нихилизъм, The Clash приемат ролята на идеалистите. Те са заредени със справедливост и са с лява политическа насоченост. Clash обичат да експериментират като намесват в музиката си и други сравнително по-екзотични стилове като реге, дъб и др. Днес е трудно да се намерят такива светила в писането на текстовете като Джо Стръмър и Мик Джоунс, всеки от които със специфичен глас и стил. 

 

4. Black Flag - Бандата успява да помогне в оформянето на американската ъндърграунд хардкор пънк сцена. Всяка година от съществуването си те успяват да заразят безброй много младежи по различните части на САЩ с нечувана дотогава пънк музика. За повече от едно десетилетие Black Flag успяват да създадат жестока, остра и иронична смес от естетически ъндърграунд метал. Почти през цялото време за групата няма никакво значение кои са нейните членове, а те се сменят доста често, защото името Black Flag и тяхното лого се превръщат в пънк институции.

 

5. Bad Religion - Една от най-дълго задържалите се групи на сцената сред хардкор пънк бандите от Южна Калифорния. За близо две десетилетия Bad Religion не си позволяват нито за момент да станат еднообразни и скучни. Те смесват доста успешно стилове като псайкаделик рок, хеви метъл, хард рок, а от сложните им текстове на песни лъха справедлив гняв. Членовете на групата основават собствено звукозапистно студио, от което да издават музиката си - нещо гарантиращо им независимост за години напред.

 

6. The Offspring - Основаната през 1985 г. пънк група е една от най-емблематичните за своя стил днес. Те добиват огромна популярност през 1994 г, когато успяват да продадат в милиони копия своя албум Smash и извеждат пънк музиката напред в борбата между комерсиалните жанрове на времето. Гладкият еднообразен вокал на Декстър Холанд се превръща в отличителен знак на групата заедно с шеговития им веселяшки стил на фона на остри хеви метъл акорди.

 

7. Pennywise - Ключова група в създаването на новия стил "възроден" пънк (revival punk), който се оказва доминиращ през 90-те години. Използвайки калифорнийския хардкор за основа бандата обединява фънк-метъл и скейт-пънк в оформянето на своя стил. Звукът им е тежък, бърз с подбуждащ ритъм, а текстовете са изпълнени с оптимизъм. Pennywise често могат да бъдат видени по концерти на сноуборд и сърф шампионати. Те следват стъпките на The Offspring и Bad Religion в бъдещето на пънка, но когато басистът Джейсън Търс се самоубива през 1996 г. попречва на бандата да стане нещо по-голямо и тя остава в сянката на други култови групи от 90-те години.

 

8. Suicidal Tendencies - Хардкор пънк групата е основана още през ранните години на 80-те и става популярна най-вече благодарение на прямия вокалист Майк Мюър. Различният стил на Suicidal Tendencies повлича след себе си тълпи от последователи в лицето на скейтбордисти и така заема дейно участие в началото на стила "скейтпънк". Нестандартно за този стил, бандата на моменти даже обръща поглед към траш метъла. Според слухове в началото си те били необичайно трудни за наемане от различни музикални организатори, а шоутата им често завършвали със сбивания между различни улични банди и насилие.

 

9. Green Day - Оставих Green Day толкова назад заради това, което направиха с имиджа си през последните години и желанието им да се "подмажат" на съвременните тийн стилове като имо-то (emo - бел. ред.). Въпреки всичко в корените си, края на 80-те - началото на 90-те, те остават последователи на "възродения" пънк и простият им зареден с енергия, бърз стил остава много важен за пънк-поп културата. Green Day успяват да пресъздадат доста успешно звукът на пънка от 70-те в нови измерения и да го покажат по по-различен начин на бъдещите поколения.

 

10. Sick of It All - Бандата е емблематична за периода от средата на 80-те години, когато в Ню Йорк се разразява епидемия от набиращи сила хардрок-пънк групи. Тя е основана от братята Лоу и Пийт Колър, които остават верни на стила си дори и до днес. Записът наречен "Built To Last" през 1997 г. успява да добие голяма популярност и да разшири кръга от феновете им.

 

 

Това е нашият избор, ще се радваме, ако споделите с нас и вашия