Според нов доклад на South China Morning Post китайски изследователи са решили да изпробват способностите на изкуствения интелект в космоса по невиждан до момента начин.
Китайците са провели експеримент, давайки на изкуствен интелект контрол над сателитна камера за 24 часа, а резултатите са доста любопитни.
Става дума за малък сателит за наблюдение, известен като Qimingxing 1, като изкуственият интелект не е имал възможност да регулира орбитата на сателита или да промени курса му.
Източник: iStock
Вместо това ИИ е имал пълен контрол само върху камерата на сателита. Изследователите открили, че “умният софутер” е използвал сателита, за да наблюдава необичайни цели по време на експеримента.
Една от тях е била Патна, древен град на река Ганг в Индия, място на граничен спор между Китай и Индия през 2020 г.
Източник: iStock
По време на експеримента изкуственият интелект използвал камерата на сателита, за да наблюдава японското пристанище Осака, известно с това, че понякога приема военни кораби на на САЩ, отбелязва SCMP в своя доклад.
Това е първият път, когато ИИ получава свободен контрол върху сателит за наблюдение, без да се направлява от каквото и да е човешко участие чрез подкани или задачи.
Използването на ИИ в такъв експеримент също се счита за „нарушаване на правилата“, но изследователите казват, че са били готови да се изправят пред всички възможни последствия.
Източник: iStock
Целият смисъл на експеримента е да се види колко ефективен може да бъде ИИ при използването на различните сателити за дистанционно наблюдение на Китай, които често стоят неизползвани.
За съжаление, изкуственият интелект не е проектиран да се обяснява, така че да може да разкрие защо се е насочил точно към тези цели.
Китайците също така не споделят какъв точно е бил въпросният изкуствен интелект и дали е бил обучаван за военни цели.